Katram no mums, visticamāk, arī tev, ir sava pase. Oficiāls dokuments, kas apliecina tavu personu. Laika gaitā pases izskats ir vairākkārt mainījies. Tomēr viena no nemainīgām vērtībām šajā dokumentā ir personas fotogrāfija.

Maini pasi — bildējies
Pase ir nozīmīgākais dokuments, kurā atrodas personas dati. Tai, tāpat kā daudzām citām lietām, ir noteikts termiņš. Kad pases derīguma termiņš beidzas, mēs dodamies izgatavot jaunu. Dokumenta izgatavošanā nepieciešama arī jauna fotogrāfija. Saņemot pasi, rodas jautājums:
kāpēc, par spīti tam, ka mūsdienās nav problēmu izgatavot krāsainus foto, personas apliecinošajā dokumentā bilde ir melnbalta?

Dati tiek iegravēti
Pases datu lapa, tāpat arī personas apliecība (eID — elektroniskā identifikācijas karte), ir izgatavota no polikarbonāta . Katras personas
datu ievadīšana notiek ar lāzergravēšanas iekārtu, kas informāciju par konkrēto personu, arī personas fotogrāfiju, iegravē (patiesībā — iededzina) polikarbonāta datu lapas vai kartes vidējos slāņos.

Zinātnieki turpina meklēt
Pagaidām vēl nav izgudrota tāda lāzergravēšanas metode, kas ļautu iegūt k kāsainu gravējumu. Šā iemesla dēļ vēl kādu laiku pasē redzēsim
tikai melnbaltas fotogrāfijas.