Droši vien animācijas filmās esi redzējis, kā kāds spalgi iedziedas un glāze blakus sabirst drumslās. Izrādās, tā notiek ne tikai multenēs! Uzzini kāpēc un noskaties video!

Plīst tikai kristāls

Glāzes ražo no dažādiem materiāliem, piemēram, stikla, plastmasas, papīra. Taču ar balsi saplēst izdosies tikai kristāla glāzi. Tas tāpēc, ka materiālam ir ļoti īpaša struktūra jeb uzbūve. Kristāla atomi izvietojas striktā kārtībā. Šādu kārtību tu vari novērot, piemēram, ziemā noķerot vienu sniegpārsliņu. Lai gan tā nebūs no kristāla, visi tās zariņi būs veidoti pēc konkrētas sistēmas.
Kristāla glāze ir daudz uzņēmīgāka pret apkārtējās vides svārstībām. sastopoties ar skaņas viļņiem, viss no kristāla veidotais priekšmets vibrē vienā kopīgā frekvencē . To vari pārbaudīt, arī neplēšot glāzi. Iemērc pirkstu ūdenī un viegli apvelc ap glāzes malu, tad sajutīsi, kā glāze sāk vibrēt un parādās maiga skaņa.

Precīza skaņa

Lai saplēstu glāzi, svarīga ir ne tikai materiāla izvēle, bet arī glāzes virzienā raidītā skaņa. Tai jābūt noteiktā frekvencē, turklāt ļoti skaļai. Kad skaņa kļūs par skaļu, lai kristāla glāze spētu atbildēt ar vibrācijām vien, tā saplīsīs. Pareizo frekvenci var atrast ar iepriekš aprakstīto eksperimentu — pirksta iemērcēšanu ūdenī un vilkšanu ap glāzes malu. Dziedātājam tajā jāieklausās un jāmēģina atdarināt, taču daudz skaļāk.
Visbiežāk eksperimentētājiem glāzi izdodas saplēst, novietojot pie tās skaļruņus ar pieslēgtu mikrofonu. Spalgi tajā iedziedoties un uzgriežot
skaņu līdz galam, glāze sabirs lauskās. Līdz pat 2005. gadam nebija atrasts cilvēks, kas kristāla glāzi spētu saplēst, neapbruņojies ar tehnoloģijām. Tad to izmēģināja raidījuma “Myth- Busters” (no angļu val. — mītu atmaskotāji) vadītāji, pieaicinot slaveno operdziedātāju Džeimiju Venderu. Pēc 12 dažādu glāžu iemēģināšanas tas beidzot izdevās.

Noskaties, kā operdziedātājs saplēš glāzi ar balsi vien:

Lasi arī citus rakstus: