Mūsu planēta ir pārsteigumu pilna, turklāt līdz galam neizzināta. Iepazīsim dažus krāšņus iežus, kurus slēpj mūsu zemes dzīles!

Platīns ir 2 – 3 reižu dārgāks par zeltu

Platīns

Platīns ir pelēkbalts dārgmetāls, kuru, pavirši apskatot, varētu sajaukt ar sudrabu. Tomēr tas ir daudz vērtīgāks gan par sudrabu, gan zeltu. Dabā tas sastopams reti, tieši tāpēc tam ir augsta cena, piemēram, no augstākās kvalitātes platīna izgatavoti kāzu gredzeni maksā tūkstošus. It īpaši, ja papildināti vēl ar kādiem dārgiem akmeņiem vai dimantiem. Interesanti, ka elementa nosaukums radies no spāņu vārda “platina”, kas nozīmē “mazais sudrabs” jeb sudrabiņš.

9cm liels sēra gabals

Sērs

Spilgti dzeltenais iezis ar brīnumainajiem kristāliem noteikti izraisa sajūsmu ikvienam, kas to redzējis. Sērs ir pieskaitāms pie elementiem, kas mums zināmi jau kopš aizvēsturiskiem laikiem. Arī mūsdienās tas dabā joprojām ir sastopams – gan tīrradņa veidā, gan dažādos savienojumos. Sēram piemīt ārstnieciskas īpašības. Varbūt esi dzirdējis par sērūdens avotiem? Tie bija populāri jau Senajā Romā un arī mūsdienās joprojām tiek izmantoti, lai dziedinātu cilvēkus. Spēcīgās smaržas dēļ sēravotu var saost pa gabalu 🙂

Iespaidīgais malahīts

Malahīts

Spilgti zaļā krāsas dēļ grūti sajaukt ar kādu citu minerālu. Visbiežāk tam ir dažādu nokrāsu joslas,  bet zaļo pigmentu dod varš. Dabā to var manīt kā notecējušu, burbuļainu masu, kas atgādina vīnogu ķekaru. Tāpat tie veido garozas un stalaktītus – veidojumus, kas nokarājas kā ledus lāses. Šo dabas skaistumu nereti iestrādā rotaslietās – sudraba kaklarotās, rokassprādzēs, piespraudēs. Tāpat no malahīta tiek veidotas lielākas un mazākas figūriņas, šķīvji, un to izmanto pat celtniecībā – ēku apdarē.

Rožu kvarcs mēdz būt dažādās nokrāsās

Rožu kvarcs

Iespējams, par šādu minerālu dzirdi pirmo reizi, taču izskata dēļ to noteikti vērts pieminēt. Tas nelīdzinās nevienam citam! Šī minerāla kristālus slīpē un pulē, tādējādi iegūstot vērtīgus dārgakmeņus. No tiem izgatavo piekariņus, pērlītes… Par nosaukumu jau skaidrs – tas dots par godu izskatam, kas atgādina sārtu rozi. Tomēr arī tam mēdz būt dažādas nokrāsas – no gaiši rozā līdz pat izteikti sarkanīgi rozā.

Vai esi dzirdējis teicienu – ciets kā krams?

Krams

Vai vari iedomāties, no kāda materiāla akmens laikmetā dzīvojušie ļaudis izgatavoja cirvjus un šķēpu uzgaļus? Tieši tā! No krama. Tas varbūt neizceļas ar īpaši daiļu izskatu, taču bijis ļoti noderīgs cauri gadu simtiem un tūkstošiem. Pat mūsdienās kramu joprojām izmanto, ja, dodoties pārgājienā vai atpūtā pie dabas, gribas iekurt uguni. Šī uguns iegūšanas metode ir tik efektīva, ka cauri laikiem spējusi pierādīt savu unikālo spēju – iegūt uguni jebkuros laikapstākļos. Atsevišķos Anglijas reģionos, kur šis materiāls atrasts bagātīgos daudzumos, tas tiek izmantots arī kā būvmateriāls.

Šādi izskatās nenopulēts krīta gabals

Krīts

Domājot par krītu, uzreiz prātā nāk klases tāfele un uzdevumi, kas pie tās jārisina ar krītu rokās. Tomēr interesanti, ka mūsdienās tāfeles krītu visbiežāk izgatavo no ģipša, nevis pašu krītu kā nogulumiezi. Šis mīkstais, baltais nogulumiezis nelielos daudzumos ir sastopams arī Latvijas teritorijā – kā atsevišķi ieslēgumi mālos.  Tam ir plašs pielietojums – krītu izmanto gan dārzkopībā, gan būvniecībā, gan citās jomās.

FOTO: GETTYIMAGES.COM