Maskēšanās karaliene, stipra tvēriena īpašniece un gudrības simbols visā pasaulē. Uzzini 10 aizraujošus faktu par pūci!

Medījumu norij veselu
Nomedīto barību pūce nesakošļā, bet gan rij nost vienā gabalā. Ja kaut ko neizdodas sagremot, piemēram, apēstā grauzēja skeletu, pūce pēc tam atvemj nelielās bumbiņās – atrijas. Tieši pēc tām pētnieki daudz ko spēj atklāt par dižajām lidonēm un to ēšanas paradumiem.

Superdzirde
Visbiežāk pūce dodas medīt krēslas stundās, taču spēj to darīt arī pa dienu, kad ārā ir gaišs, vai naktī, kad ir pavisam tumšs. Lielākais palīgs medījuma atrašanā ir pūču izcilā dzirde. Labā auss novietota mazliet zemāk par kreiso, un tas palīdz pūcei skaņu uztvert telpiski – ne tikai to sadzirdēt, bet arī ar apbrīnojamu precizitāti saprast, no kurienes tā nāk. Arī smadzeņu centrs, kas atbild par dzirdi, pūcēm ir ievērojami lielāks nekā citiem putniem. Pūču dzirde ir četras reizes labāka nekā kaķim.

Varens tvēriens
Lai noskatīto medījumu saķertu, pūcei ļoti palīdz spēcīgais tvēriens. Pūcei ir putniem neierasts kāju pirkstu novietojums – divi pirksti atrodas priekšpusē, divi aizmugurē. Tverot medījumu, divi pirksti to noķer no priekšas, viens no aizmugures un vēl viens no sāna. Turklāt pūču nagi ir ļoti asi. No šāda tvēriena izlauzties būs pagrūti!

Mazulīte un milzis
Pati mazākā ir elfu pūcīte, kas izmēra ziņā neapsteidz zvirbuli un ir vien 30 gramu smaga. Savukārt lielākais pūču dzimtas pārstāvis ir ūpis. Tā svars var būt pat 4,5 kilogrami.

Pūcēni staigā un rāpjas
Ja ieraugi zemē pūcēnu, neuztraucies – tas nav bezpalīdzīgi izkritis no ligzdas un tiks atpakaļ mājās. Lidot paši mazākie vēl gan nespēj, taču veikli rāpjas pa koka stumbru ar saviem asajiem nagiem. Tāpat arī planēšana lejup no ligzdas pūcēniem problēmas nesagādā.

Lavās nepamanītas
Neparastais apmatojums palīdz tām nemanāmi pielavīties noskatītajam medījumam. Katras spārnu spalvas buras ārmalā ir īsas un mīkstas bārkstiņas, kas ievērojami samazina gaisa pretestību un slāpē spārnu vēziena troksni. Īpašais apmatojums pūces padara par vienām no klusākajām lidonēm visā pasaulē.

Maskējas dažādās vidēs
Ja pūce sagurst, tā nemetas slīpi un neguļ, bet gan turpat uz zara pasnauduļo. Tā aizver acis un galvu ierauj ķermenī. Neuzmanīgam vērotājam pūce šādi aizsnaudusies paliks nepamanīta, jo tās apspalvojuma krāsojums teju saplūdīs ar zaru. Piemēram, ūpis lieliski saplūdīs ar priedes stumbru, savukārt baltā pūce sniegotā apvidū, savā dzīvesvietā, teju nebūs atrodama.

Nespēj apgriezt galvu
Varbūt multenēs esi redzējis, kā pūce pagriež galvu par visiem 360 grādiem, taču patiesībā tas nav iespējams. Taču zināma taisnība gan ir – dažu sugu pārstāves spēj galvu grozīt diezgan veikli – līdz pat 270 grādiem.

Sejas spalvas
Ap acīm spalviņas izvietotas aplī un veido sejas disku. Arī tas nav smukumam vien. Šāds apspalvojums palīdz skaņas novirzīt uz ausīm un precīzāk noteikt medījuma atrašanās vietu.

Trīs plakstiņi
Pūču acīm ir veseli trīs plakstiņi. Abi virsējie mitrina aci, kad pūce mirkšķina, kā arī paslēpj to, kad pūce guļ. Savukārt trešais plakstiņš ir kā plēve, kas tīra aci un pasargā no traumām.

FOTO: GETTYIMAGES.COM