Šis mazais, mīlīgā paskata zvēriņš patiesībā jau gadiem sen ieņēmis vietu cilvēku sirdīs kā ģimenes mīlulis. Galvenokārt gan tāpēc, ka tas veikli prot ķert peles. Bet pat, ja grauzēji problēmas nesagādā, fretka var kļūt par lielisku ģimenes draugu. Iepazīsti to tuvāk!

Prasa rūpes

Fretka regulāri jābaro ar augstākās kvalitātes barību – īpaši fretkām paredzētu maisījumu. Un, sakot, ka jābaro regulāri, mēs domājam, ka ēst jādod bieži un pa mazām porcijām, jo fretka nedrīkst pārēsties. Ēdienreižu starplaikos fretka parasti guļ. Kamēr tavi vecāki būs darbā, bet tu – skolā, fretka pēc jums pārāk neskums. Bet, kad vakarpusē pārnāksiet mājās, tad gan sāksies īstā ballīte. Vakarā fretkai ir daudz enerģijas, tāpēc tai jāvelta uzmanība un ar viņu jāpaspēlējas, kā arī jāļauj izskrieties. Ja pieradināsiet, fretka var kļūt par lielisku pastaigu biedru!

Pirmās ziņas par pieradinātām fretkām ir vairāk nekā 2000 gadu senas. Tomēr pētnieki joprojām apšauba, vai fretkas nav sajauktas ar ūdelēm.

Dažādās krāsās

Vai zināji, ka fertkas jeb mājas seski mēdz būt dažādās krāsās? Ja izvēlēsies gluži baltu ar sarkanām acīm, tad jārēķinās ar grūtāku kopšanu, turklāt šāda krāsojuma zvēriņi parasti ir visvārgākie, biežāk slimo. Tumšākie mājas seski ir izturīgāki pret slimībām un ir vieglāk kopjami. Kažoka krāsu toņu nianses mēdz būt ļoti dažādas un interesantas. Sākot no pieminētajām baltajām, beidzot ar gaiši zeltainām, pelēcīgi sudrabainām līdz pat ļoti tumši brūnām. Kāda fretka tev patiktu vislabāk?

Veikli un draiski dzīvnieki

Pieaugusi fretka ir aptuveni 45 cm gara (bet var sansiegt pat 60 cm garumu), ar īsu asti, īsām ausīm un asiem zobiem. Tomēr tēviņi parasti ir daudz lielāki par mātītēm. Pieaudzis kundziņš var būt pat divas reizes smagāks par mātīti, taču fretku svaram ir jāseko līdzi. Lai gan dažos avotos minēts, ka normāls fretkas svars ir līdz 1,5 kg, citur raksta, ka tas var būt arī 2,5 kg. Ja tas ir lielāks, tad gan to jau uzskata par fretku ar lieko svaru. Pēc rakstura fretkas ir ļoti draiski dzīvnieki, kam ļoti patīk dauzīties un, jā, dažkārt arī darīt blēņas. Tās ir ļoti veiklas un ātras.

10 gadus kopā

Lai atvieglotu saimnieka rūpes un gādātu par zvēriņa labsajūtu, jaunajiem tēviņiem izoperē smaržu dziedzerus, bet mātītes sterilizē. Tāpat svarīgi atcerēties par regulārām pārbaudēm pie vetārsta, attārpošanu un potēšanu. Ja būsi rūpīgs un gādīgs, tad labos apstākļos fretkas dzīves ilgums sasniedz 8 – 10 gadus.

Ziņkārības iemiesojums

Kamēr saimnieki nav mājās, fretku labāk turēt būrī, citādi tā var sastrādāt palaidnības. Lielas ziņkārības dzīts, dzīvnieciņš var uzkāpt, kur nevajag, sagrauzt vai sabojāt ko svarīgu. Tā kā fretkām ļoti patīk rakt, tā var izrakt bedri arī tavā puķu podā.

Fretku, tāpat kā kaķi, var iemācīt nokārtoties kastītē.

Cilvēku prombūtnes laikā logi vienmēr jātur ciet, jo fretkai nav saprašanas par to, ka augstums – tas var būt bīstami. Fretkām ļoti nepatīk pārāk liels karstums, tāpēc to nekādā gadījumā nevajag atstāt tiešos saules staros vai karstā telpā. Bet par smaku uztraukties nevajag – mājas seski smaržo ititn jauki. Arī puiši, ja ir kastrēti, drīzāk smaržo pēc muskusa un medus sajaukuma.

FOTO: GETTYIMAGES.COM