Kā gan ierīce zina, cik naudas cilvēkam jāizdod un pareizi saskaita iemaksātās banknotes?

Bankomāti pieņem un izsniedz tikai papīra naudas zīmes. Veids un sistēma, kā tiek atpazīta nauda iemaksas un izmaksas bankomātos, atšķiras.

Ja naudu iemaksā
Naudas iemaksas bankomātā atrodas elektroniska grāmatiņa ar iestrādātām pazīmēm, kurām naudai ir jāatbilst. Ieliekot papīra naudu bankomātā, tas katru noskenē un salīdzina ar informāciju, kas glabājas elektroniskajā grāmatiņā. Ja banknote gan pēc izmēra, gan slepenajām pazīmēm atbilst, tad tā tiek atzīta par īstu un ieskaitīta klienta kontā. Papildus tam tiek pārbaudīts arī banknotes biezums, kā arī tās izskats zem ultravioletajiem un infrasarkanajiem stariem. Kopumā ir ļoti daudz informācijas, kas glabājas šajā bankomāta elektroniskajā grāmatiņā.

Ja izmaksā
Naudas izmaksas bankomātā katra nomināla banknote atrodas speciāli tai pielāgotā un ieprogrammētā kasetē, kuras ir ievietotas bankomāta seifā. Kad klients pieprasa naudu, bankomāta dators “saprot”, kāda nomināla nauda ir pieprasīta, un izskaitļo, cik un kādas banknotes jāizdod. Tad ar naudas izdošanas ierīces palīdzību pieprasītā nauda tiek izsniegta. Tikpat kā nav gadījumu, kad bankomāti “kļūdās”, saskaitot vai izsniedzot naudu.
Ļoti reti nauda mēdz iesprūst, bet arī tad klients var neuztraukties, jo darījums tiek atcelts. Tā vienkārši nauda nekur nevar pazust, jo katra izdotā banknote tiek kontrolēta un uzskaitīta.