Internets ir vilinoša pasaule, kurā katrs var būt, kas vien vēlas, un iegūt informāciju teju par jebko. Taču daži to izmanto ļaunprātīgi un muļķo cilvēkus, izliekoties par kādu citu. Uzzini, kas ir catfishing!

Par catfishing sauc procesu, kad kāds cilvēks interneta sociālajos tīklos, piemēram, Instagram vai Facebook izliekas par kādu citu. Turklāt nevis vienkārši izliekas gudrāks vai piedēvē sev īpašības, kas patiesībā viņam nepiemīt, bet izveido pilnīgi jaunu personu. Šādu cilvēku sauc par catfish. Viņš internetā paņem kāda cita cilvēka bildi, izgudro jaunu vārdu un uztaisa šādu profilu. Pēc tam cilvēks ar izdomātās personas profilu cenšas sazināties ar citiem un veido virtuālas attiecības. Tādas var ilgt pat gadiem un otrs nemaz nenojauš, ka tiek muļķots.

Kāpēc catfishing?

Catfish tulkojumā no angļu valodas nozīmē “sams”. Bet kāds gan zivij sakars ar izlikšanos sociālajos tīklos? Šo nosaukumu 2010. gadā izdomāja Nīvs Šulmans. Viņš internetā bija iepazinies ar jaunu sievieti, ar kuru sarakstījās un sazvanījās mēnešiem ilgi. Nīva brālis to filmēja. Pats Nīvs domāja, ka ir iemīlējies, bet ātri vien brālim tas sāka šķist aizdomīgi. Vēlāk sāka šaubīties arī pats Nīvs. Galu galā atklājās, ka patiesībā viņš nesarakstās ar jaunu sievieti, bet gan ar gados vecāku kundzi. Viņa izmantoja viltus bildi un meloja Nīvam.
Nīvs šādu cilvēku (un vēlāk arī pašu filmu) nosauca par catfish jeb samu. Ideja viņam radās, kad viņš satika savas catfish vīru, kurš ir zvejnieks. Un vīrs viņam teica, ka savulaik kuģa tvertnēs no Aļaskas uz Ķīnu vestas mencas. Taču, kad kuģis beidzot sasniedza Ķīnu, mencas bija kļuvušas nekustīgas un to gaļa – bezgaršīga. Kādam vīram ienāca prātā mencu starpā ielikt arī kādu samu. Tas mencas padarīja krietni možākas un aktīvākas. Zvejnieks Nīvam teica, ka pasaulē ir cilvēki gluži kā sami – viņi liek citiem allaž būt uzmanīgiem, možiem un svaigiem. Ja šādu cilvēku nebūtu, visi kļūtu garlaicīgi un truli.

Sams jeb catfish

Rodas seriāls

Filma Catfish pasaulei ļoti patika, tāpēc drīz vien kanāls “MTV” piedāvāja Nīvam veidot dokumentālo seriālu. Tajā viņš palīdzēja citiem cilvēkiem atmaskot viņu muļķotājus jeb catfish. Nu jau šovam ir 7 sezonas un neskaitāmi daudz stāstu, ko ir interesanti vērot televīzoru ekrānos. Turklāt tie ir raibi un gana dažādi. Reizēm puiši izliekas par meitenēm un otrādi, reizēm aiz catfish slēpjas vesels draugu bariņš, bet reizēm izrādās, ka arī pats apmuļķotais nav nemaz bijis tik godīgs, kā sākumā šķita.

“Catfish” seriāla veidotāji veic izmeklēšanu, lai atmaskotu viltvārdi

Kāpēc jāmuļķo?

Ir viegli pateikt, ka catfishing ir nepareizs un to saprot teju visi. Taču jāatceras, ka reti kurš dara otram pāri tāpat vien. Tieši tāpēc dokumentālā seriāla veidotāji cenšas ne vien catfish atmaskot, bet arīpēc tam ar viņu atklāti izrunāties.
Izrādās, šādai muļķošanai var būt visdažādākie iemesli. Daži šādi cenšas pelnīt – izkrāpt no sava upura naudu, tēlojot, ka viņā ir iemīlējušies. Citi izlikšanos sāk kā joku, bet pamazām patiesi rodas jūtas pret izmuļķojamo, tāpēc vēlāk ir bail atklāt, ka viņi patiesībā izskatās pilnīgi citādi. Vēl ir daži, kas izveido viltus profilu, jo vēlas nodarīt ko sliktu cilvēkam, kurš viņiem reiz darījis pāri. Tas, protams, nav labi, taču jāatceras, ka viņi to dara, jo ir sāpināti un ar šīm sāpēm nemāk tikt galā veselīgā veidā.

Paši sevi nemīl

Lielākā daļa catfish paši ir ar lielām problēmām. Viņi nav saņēmuši pietiekami daudz mīlestības, varbūt kāds viņiem darījis pāri. Šādi cilvēki viltus profilus bieži izveido, lai kaut uz dienu sajustos kā kāds cits un paliktu labāk. Patiesībā gan labāk nepaliek, jo tā ir virtuāla, nevis reāla dzīve. Tā viņi sāk sarunāties ar kādu internetā un izdomāt visu ko par sevi un galu galā paši nemaz nepamana, kā nevainīga mānīšanās pārtapusi lielos melos un jau sāpina citu cilvēku. Ja tevi kādreiz piemeklē līdzīgas domas, pastāsti par to vecākiem, jo šāda izlikšanās nekad nepalīdz, gluži otrādi – to atzinuši visi catfish.

Jāuzmanās!

Uztaisīt viltus profilu mūsdienās ir visai vienkārši, tāpēc katram pašam jāuzmanās, lai viņš netiktu muļķots. Vislabāk ir sarunāties dzīvē. Ja to dari interneta pasaulē, tad sarunājies tikai ar sev pazīstamiem cilvēkiem, nevis internetā iepazītiem. Ja tomēr gadījies ar šādu cilvēku iepazīties, nestāsti par sevi personīgu informāciju – adresi, personas kodu, skolu, kurā mācies, tāpat nesūti svešiniekiem savas bildes.
Tu nekad nezini, kas sēž pie datora otrā galā. Tev var likties, ka saraksties ar savu vienaudzi, bet patiesībā tas var būt krietni vecāks cilvēks, kas var tevi apmuļķot un pat nodarīt pāri. Turklāt šāda pieaugušā rīcība pret bērniem ir sodāma. Tāpēc, ja tev tā gadījies, noteikti pastāsti vecākiem! Nebaidies, viņi tevi vienmēr atbalstīs!

Kā zināt, vai tevi uzrunā catfish?

  • Neesi redzējis cilvēku dzīvē vai videočatā
  • Ikreiz, kad ierosini sazvanīties ar video, cilvēks izvairās
  • Profilam, ar ko saraksties, ir maz draugu
  • Profilā ir maz bilžu vai tajās nekad neviens nav ietagots
  • Ja tev prasa naudu
  • Profils šķiet pārāk ideāls
  • Ar viņiem bieži notiek neticami atgadījumi, piemēram, avārijas, nelaimes, nepatikšanas