Viduslaikos valdīja uzskats, ka lūpu krāsas lieto tikai raganas. Taču nu tā ir teju katras pieaugušās sievietes rokas rokassomiņā. Uzzini, kā tās radās!

Lūpu krāsu pasaule iepazina jau pirms 5 tūkstošiem gadu, un par tās dzimteni uzskata Seno Ēģipti un Mezopotāmiju (mūsdienu Irākas teritorijā). Tolaik ļaudīm bija svarīgi būt skaistiem, lai patiktu dieviem. Viena no lūpu krāsas izejvielām bija henna , kas lūpas uz vairākām dienām padarīja sārtas. Mūsdienās hennu izmanto matu krāsošanai. Sievietes, kuras ieņēma augstāku vietu sabiedrībā, varēja atļauties lūpas tonēt ar sasmalcinātiem pusdārgakmeņiem, piemēram, ametistu un tirkīzu. Tāpat lietoja maisījumus no sarkanajiem māliem, jūras aļģēm, joda un rūsas.

Gandrīz 100 gadu

Mūsdienīgo lūpu krāsu lietošana kļuva populāra pagājušā gadsimta 30. gados, kad pasaulē durvis vēra pirmie skaistumkopšanas saloni un frizētavas. Pirmā lūpu krāsa metāla penālītī tika izgatavota 1915. gadā ASV. Līdz tam tās pārdeva mazos trauciņos.

Ēģiptes karaliene Nefertiti (14. gs. p.m.ē.) lūpas krāsoja ar sarkanajiem māliem

Sarkans!

Pasaulē iecienītākais un pirktākais lūpu krāsas tonis kopš pagājušā gadsimta 50. gadiem ir sarkanais. To popularizēja slavenā amerikāņu aktrise Merilina Monro. Sekojot viņas paraugam, divas trešdaļas skolnieču lietoja sarkanu lūpu krāsu. Bet, tā kā vecākiem ne pārāk patika šāds tonis uz savu meitu lūpām, modē nāca maigi rozā un persiku krāsa.

Aktrise Merilina Monro ieviesa pasaulē piesātināti sarkano lūpu modi

Pusdienās − lūpu krāsa

Sievietes, kas lieto lūpu krāsu, neizbēgami norij nelielu daudzumu šī kosmētikas līdzekļa. Zinātnieki apgalvo, ka dzīves laikā sieviete apēd no 1,8 līdz 2,7 kg lūpu krāsas. Tā kā vidēji viena lūpene sver 14,2 g, iznāk, ka tiek notiesātas vismaz 120!

Špikeris:
Svins: 
zilganpelēks, smags, mīksts, plastisks, viegli kūstošs metāls.
Lanolīns: aitu vilnas tauki, ko iegūst attaukojot vilnu
Aizpildošā viela: vielas bez īpašas funkcijas, taču tās piešķir masu, pildījumu un formu
Kvarcs: minerāls, kas sastāv no caurspīdīgiem kristāliem
Vizla: minerāls, kas sastopams dažu nogulumiežu sastāvā

Vai zināji?

  • Lūpu krāsu visvairāk pērk lietainās un drūmās dienās
  • Pasaulē ik sekundi pārdod vienu lūpu balzāmu jeb, tā saukto, higiēnisko lūpu krāsu
  • Daudzās lūpu krāsās viena no sastāvdaļām ir zivju asakas

Teksts: Agnese Ģērmane