Kas gan šajā nodarbē tik jautrs? Vai varbūt lielo jautrību ir izdomājis cilvēks?

Degu ritenī skraida līdzīgi kā alu sistēmā. Dabā tās tiek raktas ļoti garas un sarežģītas. Viņi atstāj savas smaržvielas, un pārējie iet atkal paskriet, paostīt un atstāt savas “zīmes”. Savukārt kāmji pēc dabas ir vientuļnieki. Savvaļā kāmis dodas barības meklējumos naktīs, kad plēsēji lielākoties guļ. Dienu kāmis labprāt pavada migā, bet nebrīvē naktīs pēta būri un labprāt skrien ritenī. Garākā distance, ko, skrienot ritenī, pieveicis kāmis, ir 9 km vienas nakts laikā. Savukārt kāda rekordiste žurciņa diennakts laikā ritenī ir pieveikusi maratona cienīgu attālumu — 43 km.

Kas vajadzīgs grauzējiem
Degu ir svarīgi sazināties ar sava bara locekļiem gan ar skaņām, gan smaržām, tāpēc tie jātur bariņā. Degu ritenis nav nepieciešamība.
Svarīgs ir plašs būris, pareizi salīmeņoti plaukti, smilšu vannas, sabiedrība un pareiza ēdināšana. Savukārt žurciņas ieteicams turēt pa vienai, jo tad viņas ļoti labprāt komunicē ar saimnieku. Arī kāmjus var turēt pa vienam. Tiem svarīgi sekot tīrībai būrī, jo barības rezerves, ko viņi sanes migā, mēdz bojāties un traucēt pašiem kāmjiem. Daži kāmji speciālās guļvietas izmanto par krājumu noliktavu.

Nodarbini savu mīluli
Ja iegādājies savam mīlulim riteni, svarīgi, lai tas zvēriņam nav par mazu. Kāmji nav pieraduši ieliekt muguru. Ilgstoši skrienot pa pārāk mazu riteni, kāmītis var gūt traumu. Ir gan metāla, gan plastmasas riteņi. Kāmjiem der plastmasas, jo viņiem ķepiņas ir īsākas un var ieķerties starp metāla riteņa spraišļiem. Savukārt citi grauzēji plastmasas riteni sagrauzīs. Mīluļus var nodarbināt arī citos veidos, dodot iespēju rāpties pa kāpnītēm vai caurulēm. Smilšu pelei patīk spēlēties kartona caurulē, bet pelei rotaļām būrī vari ielikt arī tukšu diegu spolīti vai pat kartona olu kārbu.

Redakcijas arhīvs