Tehnoloģijas attīstās neticami ātri. Tomēr telefoni ir krietni vecāki, nekā varētu domāt, – cilvēce tos pazīst jau 140 gadus. Bezvadu jeb mobilie telefoni gan ir krietni jaunāks izgudrojums. Uzzināsim, kā cilvēki sāka sarunāties “pa gaisu”!

Saziņa vilcienos un kara laukā

1876. gadā Bostonā Aleksandrs Bells veica pirmo telefona sarunu – piezvanīja blakus istabā esošajam asistentam. Tehnoloģijas attīstījās, un visai drīz pēc telefonu izplatīšanās cilvēki sāka meklēt veidus, kā panākt, lai telefona atrašanās vieta neierobežotu tā lietotāju. Pirmie testa telefoni sabiedriskajā transportā parādījās Vācijas vilcienos pagājušā gadsimta 1877. gada vidū. 1926. gadā telefonu vilcienā varēja izmantot pirmās klases pasažieri maršrutā no Hamburgas uz Berlīni. Otrā pasaules kara laikā attīstījās rācijas, kas darbojās līdzīgi kā radio. Lai pārraidītu balsi, runātājam bija jānospiež rācijā iebūvēta poga. Taču attālums, kādā varēja sazināties, bija ierobežots.

Saruna no auto

Pēc Otrā pasaules kara, attīstoties tehnoloģijām, telefonus sāka iebūvēt automašīnās. Tie bija ļoti smagi, visa aparatūra svēra aptuveni 40 kilogramu. Automašīnu telefoniem bija ierobežots radio kanālu skaits, un zvanītājam nereti bija jāgaida, līdz viņš varēja sazvanīt otru personu. 1959. gadā zvanītājam vēl bija jāgaida, kamēr operators centrālē viņa zvanu savienos ar vēlamo numuru, taču pēc 5 gadiem jau varēja zvanīt pa tiešo no viena telefona uz otru.

Kilogramu smagais “ķieģelis”

Mobilo telefonu tēvs ir Martins Kūpers, kurš strādāja telekomunikāciju uzņēmumā “Motorola” par galveno inženieri. Viņš 1973. gadā preses pārstāvju klātbūtnē veica pašu pirmo publisko zvanu ar mobilo telefonu. Stāvot Ņujorkā uz ielas, viņš piezvanīja citam inženierim, kas arī strādāja telekomunikāciju uzņēmumā, pavēstot, ka zvana no bezvadu telefona. Kūpera radītais mobilais telefons “Motorola DynaTAC 8000x” pārdošanā nonāca 80. gados. Tas bija neērts lietošanā un ļoti dārgs. Mobilais svēra aptuveni kilogramu! Salīdzini ar mūsdienu telefoniem, kas sver vien 130 gramu. Tāpat no telefona varēja veikt tikai 35 minūšu garu zvanu, pēc tam tas bija jāuzlādē 10 stundu garumā. Turklāt šis telefons maksāja vairāk nekā 3000 dolāru.