Nacionālā basketbola asociācija jeb NBA ir vadošā vīriešu profesionālā basketbola līga pasaulē. Lai gan Latvijā krietns fanu pulks tai izveidojies pēdējos gados, kad tajā sākuši spēlēt arī pašmāju censoņi, NBA ir interesanta un vairāk nekā pusgadsimtu sena pagātne.

Apvienojas labākie

Lai gan par NBA dibināšanas datumu pieņemts uzskatīt 1949. gada 3. augustu, tā pirmsākumi meklējami trīs gadus agrāk. Tad lielo hokeja arēnu īpašnieki ASV un Kanādā nodibināja Amerikas basketbola asociāciju (ABA) un organizēja pirmo spēli, kas notika 1946. gada 1. novembrī Toronto. Tajā pašā laikā darbojās arī kāda cita apvienība – Nacionālā basketbola līga (NBL), kas atšķirībā no ABA pastāvēja tikai nelielās pilsētiņās. Taču ar laiku NBL sastāvā sāka spēlēt ASV talantīgākie basketbolisti, un tas piesaistīja ABA uzmanību. Pēc trīs gadiem abu līgu pārstāvji tikās Ņujorkā, lai lemtu par apvienošanos. Pēc garām sarunām NBA bija dzimis. Abu līgu apvienošanas brīdī tajā spēlēja 17 klubi, taču gada laikā to skaits saruka līdz astoņiem. Šie astoņi klubi NBA ir pārstāvēti arī mūsdienās.

Iegūst pasaules slavu

NBA lēnām sāka iekarot ne tikai Amerikas līdzjutēju, bet arī visas pasaules sporta cienītāju sirdis. Jo īpaši veiksmīgs bija NBA 1954. gadā ieviestais likums, ka uzbrukumam drīkst veltīt tikai 24 sekundes. Tas spēli padarīja ātrāku, dinamiskāku, un skatītājiem to vērot bija vēl aizraujošāk. Lielāko uzplaukumu NBA piedzīvoja 60. un 70. gados. Radās jauni klubi, tajos pamazām ienāca spēlētāji no visas pasaules. Šodien spēlēm seko līdzi miljoniem līdzjutēju, un trīs burtu salikums NBA nu pazīstams katram.