Vai tu kādreiz esi paviesojies Latvijas Nacionālajā operā un baletā? Varbūt esi arī ievērojis, ka zāles griestus rotā varena lustra? Lai gan spuldzītes nomainīšana šķiet diezgan vienkāršs darbiņš, izrādās, operas un baleta namā tas ir ļoti laikietilpīgs un sarežģīts process.

Sarežģīts darbiņš
Droši vien arī pats esi mēģinājis lampai ieskrūvēt jaunu spuldzīti. Cik laika tev tam nepieciešams? Minūte? Divas? Taču, kā būtu, ja tev būtu jāmaina veselas 124 spuldzītes? Tieši tik daudz mazo gaismekļu ir Latvijas Nacionālās operas un baleta lielajai lustrai, un to nomainīšana ir pamatīgs darbs. Tā kā lustra atrodas ļoti augstu, spuldzīšu nomaiņai to reizi mēnesī nolaiž lejā. Varenais spīdeklis ir aptuveni pustonnas smags, tādēļ nepieciešama liela vinča , ar ko to lēnām nolaist līdz partera līmenim. Lai lustrai būtu iespējams vieglāk piekļūt, talkā tiek ņemtas arī kāpnes, kuras pārbīda un novieto pēc nepieciešamības.
Tad astoņu cilvēku komanda vispirms noslauka putekļus, kā arī nomazgā plafonus . Kad tas padarīts, laiks 124 spuldzīšu nomaiņai — katra no tām ir jāizskrūvē un vietā jāliek jauna. Kopā lielās lustras apkope prasa aptuveni sešas stundas. Kad tas paveikts, lustru atkal ceļ augšā un nostiprina. Tu, atnākot uz baleta vai operas izrādi, lustras spožajā gaismā vari izpētīt arī skaisto zāli, kuras griestus tā rotā.

Ilustrētā skaidro:
VINČA: ierīce ar spriegotāju un lenti, ko izmanto gan smagu priekšmetu
celšanai, gan vilkšanai.
PARTERS: skatītāju zāles apakšējaisstāvs.
PLAFONS: griestu lampas apsegs,kas novirza, atstaro gaismu.

TEKSTS, FOTO: REDAKCIJAS ARHĪVS