Lai kļūtu par karavīru, ir jābūt ļoti disciplinētam. Un veidi, kā disciplinēt jaunus vīriešus, ir dažādi. Viens no tiem ir stingri noteikts ārējais izskats – formastērps un matu sakārtojums.

Lai ir ērti

Tomēr karavīru matu sakārtojumam ir vairāk praktiska nozīme. To, kādai jāizskatās karavīru galvas rotai, valkājot formastērpu, nosaka Latvijas Republikas Aizsardzības ministrija. Nacionālajos bruņotajos spēkos ir pieņemami dažādi matu griezumi, taču galvenais noteikums, kas jāievēro, – tie nedrīkst izskatīties nekārtīgi. Vīriešiem parasti tiek griezti īsi mati, taču ne vienmēr tas nozīmē pliku galvu. Galvenais, lai priekšpusē mati nekristu pāri uzacīm, sānos nebūtu pāri ausīm, bet aizmugurē nesasniegtu apkakli. Tāpat kā matiem, arī bārdai jābūt koptai un pēc iespējas īsākai, lai netraucētu lietot individuālos aizsardzības līdzekļus, piemēram, ķiveri.


Noteikumi arī dāmām

Prasības par matu sakārtojumu armijā attiecas gan uz vīriešiem, gan sievietēm. Dāmām jārūpējas, lai galvas rota izskatītos kopta un kārtīga. Turklāt ar sarkaniem matiem karavīru rindā stāvēt nevarēs. Tiem jābūt vai nu dabīgā krāsā, vai arī krāsotiem neuzskrītošos, dabiskos toņos. Tā sauktais ponijs nedrīkst krist pāri uzacīm. Ja daiļā dzimuma pārstāves vēlas izmantot matu aksesuārus, piemēram, matadatas, matu sprādzes vai saspraudes, tad to krāsai jābūt pieskaņotai matu tonim. Tāpat kā Latvijā, arī citviet pasaulē tiek pieļauti dažādi militārie matu sakārtojumi. Frizūra neaprobežojas tikai ar skūtu galvu. Tiesa gan, visos variantos matiem jābūt īsiem un, galvenais, kārtīgiem.

TEKSTS: AGNESE DZENE