Mūsdienās roboti palīdz mājkalpotājām, ārstiem, glābējiem un pat
lauksaimniekiem. Iepazīsti veiksmīgākajos izgudrojumos!

Palīgi mājas darbos

1960. gados iznākušajā animācijas filmā “Džetsoni” bija attēlota nākotnes ģimenīte ar mājkalpotāju robotu. Kādreiz tā bija zinātniskā fantastika, bet mūsdienās – realitāte. Tiesa, roboti vēl veic tikai dažus uzdevumus. Gudrie roboti putekļsūcēji braukā pa māju, savācot gružus un putekļus, savukārt citi grīdu arī uzmazgā. Tāpat ir roboti zāles pļāvēji, kuros ieprogrammēta dārza teritorija. Jaunākie modeļi var braukt pa slīpu nogāzi vai apbraukt puķu dobes.

Ārstu palīgi

Vairākās slimnīcās sācis strādāt ASV radīts robots “TUG”, kas pa slimnīcas gaiteņiem vadā medikamentus, gultas veļu un ēdienu. Ķirurgi izmanto robotus, kas palīdz veikt ārkārtīgi smalkas operācijas. Tāpat miniatūrus robotus, piemēram, “ViRob”, plāno pārvietot pa cilvēku asinsvadiem vai gremošanas sistēmu. Šobrīd uzņēmumi strādā pie robotizētiem ārējiem skeletiem, kas palīdzētu atkal staigāt tiem, kuri pēc traumām paši staigāt vairs nevar.

Kosmiskie roboti

Īpaši ievērojamas bija pirmās kosmiskās misijas, kurās devās automatizēti kosmosa kuģi bez astronautiem. Pirmās ziņas no Marsa tika pārraidītas jau 20. gadsimta 70. gados. Tomēr viena no visslavenākajām misijām noritēja 1977. gadā, kad uz Marsa nolaidās kuģis “Pathfinder”. Tam līdzi bija attālināti vadāms robots visurgājējs “Sojourner”. Robots uzņēma un nosūtīja uz Zemi 550 attēlus. Tāpat misijas laikā tika veikta Marsa augsnes un akmeņu ķīmiskā analīze. Bija plānots, ka “Sojourner” robots planētas izpēti spēs veikt aptuveni vienu nedēļu, bet tas darbojās ilgāk. Pirms sakari ar ierīcēm pārtrūka, visurgājējs veica mērījumus 83 dienas.

Roboti glābēji

Robotus arvien vairāk izmanto glābšanas darbos, piemēram, negadījumos raktuvēs, darbā ar sprāgstvielām, kā arī vietās ar augstu radiāciju. Īpaši noderīgi roboti ir kājnieku mīnu meklēšanā. Pasaulē ir vairāk nekā 100 miljoni kājnieku mīnu, kas katru gadu nogalina un ievaino tūkstošiem
cilvēku, un nelieli roboti palīdz atrast mīnas. Roboti tika izmantoti arī pēc avārijas Fukušimas atomelektrostacijā Japānā 2011. gadā, lai noteiktu bojājumu apmērs. 2016. gadā pēc spēcīgas zemestrīces Itālijā ar robotu palīdzību tika noteikts bojājumu apmērs divās vēsturiskās baznīcās. No iegūtās informācijas izveidoja precīzus ēku 3D modeļus, parādot visus bojājumus, lai ēkas varētu atjaunot.