Trīs iztrūkstošas tabletes jaunā iepakojumā tiešām var radīt mulsumu, tomēr pavisam droši var apgalvot, ka tā nav iepakošanas kļūda vai brāķis.

Iepakojumus pielāgo

Kā jau nojaušams, zāļu pakošana mūsdienās ir automatizēta. Iekārtas ražo iepakojumus, kuros ietilpst noteikts skaits medikamentu. Tomēr dažādu slimību ārstēšanai nepieciešams izdzert atšķirīgu tablešu skaitu. Tāpēc to mēģina pielāgot esošajām ražošanas iekārtām. Viens no variantiem, kā to izdarīt, ir blisterī jeb tablešu plāksnītē iepakot mazāku tablešu skaitu, atstājot tukšas vietas. Piemēram, vienā blisterī ir vietas 28 tabletēm, bet ārstēšanas kursam paredzētas tikai 25 tabletes. Lai ietaupītu gan pacientu, gan savus līdzekļus, ražotājs iepako 25 tabletes un trīs brīvi izvēlētas vietas atstāj tukšas.

Kāpēc tik atšķirīgi?

Iepakojums ir ļoti svarīgs – tas aizsargā tabletes, piemēram, no saules gaismas, mitruma, temperatūras svārstībām, kas var slikti ietekmēt zāļu ārstnieciskās īpašības un lietošanas drošumu. Tomēr noteikti esi ievērojis, ka medikamentu iepakojumi atšķiras. Tas ir vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, lai zāļu lietotājam būtu vieglāk atrast un atšķirt konkrētās zāles. Iedomājies, cik viegli būtu apjukt mājas aptieciņā, ja visas zāles būtu vienādā iepakojumā! Otrkārt, visām zālēm nemaz neder viens un tas pats iepakojums.

Lai izvēlētos atbilstošu zāļu iepakojuma materiālu un izlemtu, vai tabletes iepakot atsevišķi vai sabērt kopā vienā trauciņā, speciālisti rūpīgi izvērtē to īpašības: cietību, šķīdību, kā arī visu to, kas varētu šīs īpašības ietekmēt. Piemēram, necaurspīdīgā iepakojumā liek tādas tabletes, kas ir jutīgas pret gaismu un gaismas iedarbībā var sabojāties.

Iepakojums iepakojumā

Ar zālēm joki mazi, tāpēc tām nepieciešami uzreiz divi iepakojumi. Pirmais nonāk tiešā saskarē ar zālēm. Tas var būt plastmasas vai stikla trauciņš, kā arī papīra, plastmasas vai alumīnija blisteris jeb plāksnīte, kurā iepakotas tabletes. Savukārt otrais iepakojums parasti ir kartona kastīte, kurā ievietots trauciņš ar zālēm vai blisteri.