Garīgais līderis, skolotājs, miera nesējs ar pilno vārdu Viņa Svētība Dalailama XIV ir pasaulslavenais Dalailama, ko dēvē dažādi. Noskaidrosim, ar ko pazīstams šis cilvēks un kur ir viņa dzimtā puse!

Māca budismu

Vairāk kā 80 gadu vecumā Dalailama vēl joprojām ceļo pa pasauli un uzstājas cilvēku tūkstošu priekšā. Viņš runā par mīlestību, mieru, piedošanu un daudzām citām vērtībām, kas ir svarīgas viņa reliģijā budismā – vienā no pasaules lielākajām reliģijām un mācībām. Tas radies Indijā, un lielākā daļa reliģijas piekritēju nāk tieši no šī reģiona, taču nu jau budismam pievērsušies arī citur dzīvojošie. Dalailamu budismā uzskata par augstāko skolotāju. Budisti tic reinkarnācijai – tam, ka dvēsele pēc nāves pasaulē atdzimst atkārtoti citā ķermenī. Viņi tic, ka Dalailama atdzimis jau 14. reizi.

Piedzimis Tibetā

Dalailamas vecāku dotais vārds ir Lhamo Dhondrubs. Viņš piedzima Tibetā kā pavisam parasts puisēns. Pirmos dzīves gadus viņš pavadīja mazā Tibetas ciematiņā Taktserā, kas atradās kalnā, no kura paveras plašs skats uz ieleju. Lhamo dzīvoja kuplā ģimenē ar divām māsām un sešiem brāļiem. Kad zēnam bija 4 gadi, Tibetā izsludināja, ka pasaulē ir nācis jaunais Dalailama, un devās to meklēt. Visi pareģojumi norādīja uz mazo Lhamo. Viņu aizveda uz klosteri, sāka rūpīgi mācīt, un paaudzies viņš kļuva par visas Tibetas līderi. Tā kā Ķīna uzskata, ka Tibeta ir viņu vēsturiskā teritorija, tā centās zemi pārņemt. Dalailama to neatbalstīja, jo ticēja, ka Tibeta ir brīva valsts, tādēļ viņam nācās bēgt prom, lai nenonāktu apcietinājumā. 1959. gadā Dalailamu un viņa pavadoņus uzņēma Indijā, kur pazīstamais skolotājs mitinās vēl joprojām. Viņš ceļo pa pasauli un māca cilvēkiem budisma vērtības, piemēram, skaidro, ka nekad nedrīkstam būt vardarbīgi pret sevi vai citiem – ne fiziski, ne sāpinot ar vārdiem.