“Atveriet, FIB!” ir frāze, ko bieži gadās dzirdēt amerikāņu asa sižeta filmās. Uzzini, kas īsti ir FIB un ko dara īpaši apmācītie FIB aģenti!

Federālais izmeklēšanas birojs jeb FIB rūpējas par drošību un likumu ievērošanu ASV. FIB izmeklē smagākus noziegumus nekā policija.

Policijai nāk palīgā FIB
FIB galvenie uzdevumi ir aizsargāt valsti no spiegošanas, kibernoziegumiem, teroristu un hakeru uzbrukumiem, aizsargāt cilvēku tiesības un cīnīties ar kriminālām organizācijām. FIB aģenti izmeklē, piemēram, banku aplaupīšanas, cilvēku nolaupīšanas, kredītkaršu blēdības, naudas atmazgāšanu un mākslas zādzības. Tāpat aģenti iesaistās īpaši vardarbīgu noziegumu izmeklēšanā. Ja noziedznieks darbojies vairāku štatu robežās, viņa noziegumus arī izmeklēs FIB.

FIB tika radīts 1908. gadā, apvienojot 34 izmeklētājus īpašā aģentu vienībā. Pašreizējo nosaukumu birojs ieguva gadā. FIB centrālā mītne atrodas Vašingtonā.

Labākie noziegumu atklāšanā
FIB darbojas ne vien īpašie aģenti, bet arī citi speciālisti — tulkotāji, zinātnieki, kas strādā laboratorijās un pēta pierādījumus, pirkstu nospiedumu eksperti, datorspeciālisti u.c. FIB ir arī apmācīti suņi, kas palīdz atrast sprāgstvielas (spēj saost tūkstošiem dažādu sprāgstvielu kombināciju), narkotikas un zem gruvešiem iesprostotus cilvēkus.

FIB aģents 1939. gadā.

Treniņu pilsēta
Interesants fakts — FIB akadēmijā, kur notiek aģentu apmācība, ir speciāli mācībām ar Holivudas filmu mākslinieku palīdzību uzbūvēta neliela pilsēta Hogana Aleja. Tajā neviens nedzīvo, bet tur ir gan pasts, gan kinoteātris, gan banka, kas tiek “aplaupīta” vairākas reizes nedēļā. Vietējie aktieri palīdz topošajiem aģentiem izspēlēt dažādas situācijas, gan izliekoties par ļaundariem, gan pilsētiņas iedzīvotājiem.

FIB pieejami arī dažnedažādi īpaši aprīkoti automobilī.

Visvairāk meklētie
Kopš 1950. gada pastāv FIB programma “10 meklētākie”. FIB mājaslapā publicē gan meklēto noziedznieku un teroristu, gan pazudušo bērnu sarakstu. Iedzīvotāji var palīdzēt izmeklētājiem, sniedzot informāciju par noziedznieku iespējamo atrašanās vietu vai ziņas, kas palīdzētu tos notvert. Par palīdzēšanu bieži tiek izsludināta atlīdzība pat 100 000 dolāru apmērā, bet par meklētākajiem teroristiem — pat 25 miljonu dolāru apmērā.