Saules sistēmā lielāka un mazāka izmēra asteroīdi, kas lidinās Zemes vai Marsa tuvumā, nav nekāds retums. Vairākums no tiem palido garām drošā attālumā, bet daļa brāžas tieši virsū planētai.

Mēnesī ietriecas bez aizķeršanās
Iedomājies, ka aptuveni 10 metrus liels asteroīds tuvojas Zemei. Tas brāžas ar milzīgu ātrumu un ielido mūsu planētas atmosfērā. Tā ir ļoti blīva, ja salīdzinām ar Marsu, bet Mēness gadījumā molekulas un atomi ir tik retināti, ka tie biežāk saduras ar Mēness virsmu, nevis viens ar otru.
Attiecīgi Zemes atmosfērā asteroīds tiek nobremzēts, kā arī uz to iedarbojas berze, kas asteroīdu sakarsē. Līdz virsmai nonāk tikai daļa asteroīda. Marsa atmosfērā tāda paša izmēra asteroīdu berze ietekmē jau daudz mazāk, un līdz virsmai aizlido lielāks objekts nekā uz Zemes, bet Mēness gadījumā 10 metrus liels asteroīds netraucēti sasniedz virsmu.

Veidojas krāteris
Kā jau droši vien zini, enerģija nekur nevar pazust, tā var tikai pārvērsties. Brīdī, kad debesu ķermenis ietriecas planētas vai pavadoņa virsmā, asteroīds tiek nobremzēts un ātruma enerģijas liela daļa, pirmkārt, pārvēršas triecienvilnī, kas iežus spiež uz leju un sāniem, kā arī izmet ārā, radot pašu krāteri. Otrkārt, daļa enerģijas tiek pārvērsta siltumā, izkausējot gan nokritušo objektu, gan iežus sadursmes vietā. Var izveidoties tik milzīgs karstums, ka cietie ieži pat iztvaiko.
Krāteris veidojas trīs posmos. Pirmajā — objekts, kas ietriecas virsmā, spiež prom apkārtējos iežus. Tas ir ļoti īss brīdis, kas ilgst mazāk nekā sekundi. Otrajā posmā notiek iežu izmešana un krātera bedres veidošanās. Atkarībā no krātera izmēriem šis posms var ilgt no dažām sekundēm līdz vairākām minūtēm. Trešajā posmā notiek krātera pārveidošanās. Atkarībā no sadursmes apmēriem šajā posmā notiek gan iežu slīdēšana lejup pa krātera sienām, gan izkusušo iežu tecēšana un sastingšana.

EKSPERIMENTS!
Izveido krāteri pats
Mājās pats vari izmēģināt roku krātera veidošanā. Ieber plakanā traukā miltus, krāsainus kūku cukura greznojumus un izlīdzini. Pēc tam plānā kārtiņā pārber kakao. Salasi dažāda izmēra akmeņus. Metot tos no dažāda augstuma un ar atšķirīgu spēku, tu redzēsi, kā mainās krātera izmērs, kā arī cik tālu ap krāteri tiek izmētāti “ieži”. Krāteru veidošana ir netīrs process, tādēļ neaizmirsti pēc tam sakopt savu laboratoriju!

Skaties pamācību video!