Kukaiņi ir ļoti interesantas un pētīšanas vērtas dzīvās būtnes. Piemēram, vai zināji, ka mēslu vabole spēj ripināt mēslu bumbu, kas 50 reizes pārsniedz pašas svaru?

Vārds attaisno darbības
Mēslu vaboles nosaukums nav radies bez iemesla. Šie attapīgie kukaiņi patiesi izmanto citu dzīvnieku ekskrementus, lai no tiem barotos un veidotu omulīgu vietiņu olu dēšanai.

Vienkārša ēdienkarte
Kā jau liecina tās nosaukums, mēslu vabole pārtiek no dažādu dzīvnieku fekālijām. Tomēr dažādu sugu mēslu vaboles dod priekšroku atšķirīgu dzīvnieku mēsliem. Piemēram, ir mēslu vaboļu sugas, kuras pārtiek tikai no govs fekālijām, tāpēc ziloņa mēslu čupas apies ar lielu līkumu.

Dzīvo aptuveni trīs gadus.

Visu izšķir bumba
Dažādu dzīvnieku tēviņi pārošanās laikā mātīšu uzmanību cenšas piesaistīt, cik nu vien labi prot — dejo riesta dejas, cīkstas ar citiem tēviņiem utt. Mēslu vaboļu tēviņiem arī ir savs veids, kā iepatikties. Tēviņi cenšas no mēsliem uzvelt pēc iespējas lielāku bumbu, ar kuru piesaistīt mātītes uzmanību. Jo lielāka mēslu bumba, jo lielāka iespēja, ka mātīte izvēlēsies tieši to tēviņu.

Visas nav vienādas
Mēslu vaboles iedala trīs lielās grupās:
Vēlēji – no mēslu pikas izveido bumbu un veļ uz nepieciešamo vietu un aprok.
Tuneļu racēji – nolaižas uz mēslu kaudzītes un rok tajā tuneli, aprokot arī nelielu mēslu piciņu.
Virszemes iedzīvotāji — paliek mēslu kaudzes virspusē un tur arī dēj oliņas.

Katrai olai sava bumba
Pēc pārošanās tēviņš dodas meklēt citas mātītes, bet pati mātīte izveido vienu vai vairākas jaunas mēslu bumbas. Katrā mēslu bumbā tiek iedēta viena ola. Tad šo bumbu rūpīgi aprok un uzmana.

Dzesē kājas
Ir vairākas mēslu vaboļu sugas, kuras dzīvo tuksnesī vai citā karstā klimata zonā. Šīm vabolēm nereti nākas savas mēslu bumbas velt pa saulē uzkarsētām smiltīm. Lai neapdedzinātu kājas, vaboles ik pēc gabaliņa uzrāpjas uz savas veltās mēslu bumbas. Tā kājas tiek atdzesētas un pasargātas no pārkaršanas.

Rūpīgi vecāki
Mēslu vaboles ir vieni no nedaudzajiem kukaiņiem, kuri rūpējas par saviem mazuļiem. Lielākoties gan tieši mātītes ir tās, kuras uzņemas rūpes par olām atbilstošas vides un barības sagatavošanu. Tomēr ir dažas mēslu vaboļu sugas, kurās abi vecāki pilda šos pienākumus.

Var sastapt visos pasaules kontinentos, izņemot Antarktīdu.

Cīņas aprīkojums
Mēslu vaboļu tēviņiem nereti nākas cīnīties ar citiem tēviņiem, tāpēc viņu ķermenis ir pielāgojies, lai sevi varētu aizstāvēt. Piemēram, dažu sugu vabolēm uz galvas ir ragveida izaugums un spēcīgas priekškājas, bet uz pakaļkājām ir pieši. Tie lieliski noder arī mēslu bumbas velšanai.

Griež zemeslodi
Senajā Ēģiptē mēslu vabole tika turēta augstā godā. Ēģiptieši domāja, ka tieši mēslu vabole ir tā, kuras dēļ griežas Zeme. Viņi uzskatīja, ka vabole Zemi griež līdzīgi kā mēslu bumbu.