Amerikas lielpilsēta Ņujorka, šķiet, vairāk zināma ar debesskrāpjiem, nevis āboliem, tāpēc tā ir liela intriga – kāpēc pilsēta ieguvusi tādu iesauku?

Sacentās iegūt “ābolu”

Izrādās, pagājušā gadsimta 20. gadu sākumā vārdu “ābols” lietoja saistībā ar zirgu skriešanās sacīkstēm. Žokeju sarunvalodā tas nozīmēja – iegūt nozīmīgu uzvaru lielās sacīkstēs. Turklāt, kā labi zināms, arī zirgiem garšo āboli. Savukārt pirmo reizi vārds “ābols” saistībā ar Ņujorku minēts 1920. gadā avīzē “New York Morning Telegraph”. Sporta žurnālists Džons Ficdžeralds savam rakstam bija licis virsrakstu “Apkārt Lielajam ābolam”. Visticamāk, viņš šo izteicienu bija noklausījies no žokejiem, kas vēlējās Ņujorkas pilsētas sacensībās iegūt “lielo ābolu”.

Mūziķu ābols

Arī džeza mūziķi 20.–30. gados dēvēja Ņujorku par Lielo ābolu, jo tieši tā sauca vairākus populārus naktsklubus. Tolaik mūziķu vidē populārs bijis teiciens: “Kokā ir daudz ābolu, bet tikai viens ir Lielais ābols”, kas nozīmēja, ka Ņujorka ir labākā pilsēta, kurā māksliniekiem uzstāties.

I ❤ NY

Uz visiem laikiem šī iesauka Ņujorkai pielipa 1971. gadā, kad ttika sākta reklāmas kampaņa tūrisma veicināšanai. Kampaņā izmantoja sarkanus ābolus, un sauklis “Lielais ābols” jau oficiāli tika saistīts ar Ņujorku. Kampaņas autoru iecere bija mainīt to cilvēku domas, kas Ņujorku uzskatīja par tumšu un bīstamu pilsētu. Lai tad labāk tā asociējas ar ko garšīgu un sulīgu. Ābola atveidu kampaņas laikā izmantoja visur – piespraudēs, ledusskapju magnētos, iepirkuma maisiņos, T-kreklos u.c. Kampaņā arī pirmo reizi tika izmantots sauklis “I ❤ NY” (latviski – “Es mīlu Ņujorku”), ko līdzīgi pārņēmušas daudzas pasaules valstis un pilsētas.