Angļu astronauts Tims Pīks, kurš 6 mēnešus pabija misijā kosmosā, zina tā aizkulises. Noskaidro interesantākos faktiņus!

Kurš bijis jaunākais astronauts?

Visjaunākais astronauts sava pirmā kosmiskā lidojuma laikā bija krievs Germans Titovs. Tolaik viņam bija 25 gadi. Germans kosmosā devās 1961. gadā, kļūdams par otro cilvēku, kas pabijis Zemes orbītā. Savukārt vecākais astronauts bijis amerikānis Džons Glenns, kurš 77 gadu vecumā devās savā otrajā un pēdējā kosmiskajā misijā.

Džons Glens – savulaik jaunākais astronauts, kas jebkad devies kosmosā

Kādam jābūt astronautam?

Astronautiem jābūt psiholoģiski ļoti nobriedušiem. Jāspēj ilgstoši izturēt šaurībā, izolācijā no ārpasaules, atrodoties tālu prom no ģimenes, draugiem un pārējās sabiedrības. Tāpat jābūt ļoti labai veselībai. Lai pārbaudītu topošo astronautu spējas, viņiem iepriekš jāiziet izdzīvošanas skola. Tajā jāizdzīvo bada apstākļos dažu dienu garumā, jāiztiek ar dažām stundām miega un jāveic fiziski grūti uzdevumi. Spriedze, nervus kutinošas situācijas un bezspēks – šādos apstākļos ļoti labi var iepazīt, cik cilvēks ir garīgi un fiziski spēcīgs.

Vairākums profesionālo astronautu pirms sava pirmā kosmiskā lidojuma tiek apmācīti vismaz 3–4 gadus.

Cik valodu jāprot astronautam?

Starptautiskajā kosmosa stacijā lieto divas oficiālās valodas – angļu un krievu. Taču ikdienā, neformālā gaisotnē nereti tiek izmantota arī tā saucamā runglish, kas ir abu valodu apvienojums. Dažkārt cilvēkiem, kuri perfekti nepārvalda svešvalodu, aptrūkstas vārdu. Un tad viņi runā, kā prot – daļu angliski, daļu krieviski. Šis termins radies 2000. gadā.

Kā, esot uz zemes, var trenēties un sagatavoties bezsvara stāvoklim?

To var darīt divos veidos. Viens variants ir to darīt ūdenī, bet otrs – lidmašīnā, kura krīt uz Zemi. Šo speciālo lidmašīnu paši astronauti ir iesaukuši par „vemšanas komētu”. Vienā piegājienā topošajam astronautam ir dotas 25 sekundes, lai izmēģinātu, kāda ir sajūta kosmosa kuģī un cik viegli vai grūti šādā stāvoklī ir veikt konkrētas darbības. Katra treniņlidojuma laikā lidmašīna turpina uzņemt augstumu un atkal laisties lejā, atkārtojot „viļņus” desmitiem reižu. Apmēram divām trešdaļām cilvēku pēc šādiem „amerikāņu kalniņiem” beigās kļūst slikti.

Ko ēd astronauti?

Kosmosā ēdieni ir diezgan pliekani. Lielāko daļu pārtikas veido apstaroti, atūdeņoti vai konservēti produkti un sausā pārtika.

Kāds ir astronauta skafandrs?

* Skafandrs ir paredzēts valkāšanai kosmosa kuģī, nevis atklātā kosmosā.

* Tas tiek piepūsts ar 100% skābekli, lai pasargātu cilvēku, gadījumā ja kosmosa kuģī krītas spiediens.

* Tērps ir darināts speciāli katram astronautam individuāli.

* Tērps sver apmēram 10 kg.

* Skafandrā cilvēks jūtas ērti sēdus pozā, nevis stāvus, tāpēc astronauti tajos parasti ir sakumpuši.

Skaties, cik daudz laika nepieciešams, lai uzvilktu mugurā skafandru:

www.youtube.com/watch?v=R2MJD60he8g

Ja vēlies uzzināt vairāk par astronauta ikdienu un to, kā kļūt par īstu astronautu, lasi Tima Pīka grāmatu „Pajautā astronautam”.