Iedomājies, ka ieej telpā, kurā vāzēs saliktas hiacintes. Šīm puķēm piemīt spēcīgs aromāts. Sākotnēji hiacinšu smarža šķiet patīkama, tomēr, atrodoties telpā ilgi, sākt reibt galva. Turklāt šādi notiek ne tikai ar hiacinšu vai kādu citu ziedu aromātu, bet arī, piemēram, ar dažām smaržām. Tomēr ir cilvēki, kuriem ilgstoša atrašanās telpā ar hiacintēm neizraisīs nepatīkamu reakciju. Kāpēc tā?

Aromāts “nedraudzējas”

Viens no iemesliem, kāpēc cilvēkam no spēcīgas smaržas sāp galva, ir kāda aromāta nepanesamība. Zinātnieki uzskata, ka ļoti daudziem ir kādas smaržas nepanesamība jeb ķīmisko vielu sensitivitātes sindroms. Šādiem cilvēkiem pat maigs aromāts izraisa galvas sāpes, reiboni un acu asarošanu. Turklāt smaržas nepanesamība var būt arī no ķīmiskajiem elementiem, kas ir dažādu smaržu un saimniecības produktu sastāvā, piemēram, ziepēs un veļas pulverī.

Ietekmē asinsvadus

Zinātnieki ir atklājuši arī to, ka spēcīgas smaržas ietekmē mūsu asinsvadus. Piemēram, ilgstoši atrodoties kādas spēcīgas smaržas avota tuvumā (piemēram, blakus kādam, kas ļoti sasmaržojies), cilvēka asinsvadi izplešas un saraujas. Tādējādi tiek kairināta nervu sistēma, un smadzenes šādu kairinājumu uztver kā sāpes. Tieši tāpēc cilvēkam var sāpēt vai reibt galva, arī pasmaržojot ziedus.

Pozitīvs efekts

Katrs cilvēks ir atšķirīgs. Mēs atšķiramies ne tikai ar izskatu, bet arī ar iekšējo orgānu darbību. Tāpēc vieni smaržas uztver saasināti, taču otrus spēcīgi aromāti īpaši neietekmē. Lai gan smaržas var negatīvi ietekmēt, tomēr ir aromāti, kas palīdz mūsu ķermenim. Dziedināšanu un labsajūtas uzlabošanu ar smaržām sauc par aromterapiju.