Vai ir brīži, kad vēlies, lai diena nekad nebeigtos? Noteiktās vietās uz zemeslodes tas ir iespējams, un saule spīd 24 stundas. Bet arī nakts var ilgt 24 stundas un vairāk. Noskaidrosim, kur uz zemeslodes to var piedzīvot.

Zeme griežas

Zemeslode rotē ap iedomātu asi, kas iet cauri zemes poliem – Ziemeļpolam un Dienvidpolam. Zemes griešanās ass attiecībā pret iedomāto līniju, pa ko tā rinķo ap Sauli, atrodas slīpi. Tādēļ mēs uz Zemes varam novērot atšķirīgus gadalaikus, kā arī mainās dienas un nakts garums atkarībā no tā, cik intensīvi Zeme saņem Saules gaismu. Jo teritorija atrodas tuvāk zemes poliem, jo novērojama lielāka atšķirība starp dienas un nakts garumiem. Saule aiz polārajiem lokiem noteiktā gada laikā var nenorietēt vai neuzlēkt vispār, ja zemeslodes pols tajā brīdī ir pagriezies pret sauli vai aizgriezies no tās.

Tikai aiz polārajiem lokiem

Polārā nakts ir iestājusies tad, ja Saule vismaz 24 stundu garumā virs horizonta neparādās vispār. Bet polārā diena – ja Saule vismaz 24 stundu garumā nenoriet. Jo tuvāk Ziemeļpolam vai Dienvidpolam, jo polārās dienas un polārās nakts periodi ir garāki un var ilgt par vairākas nedēļas vai mēnešus. Polāro dienu un nakti iespējams novērot Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā, Krievijā, Aļaskas štatā ASV, Kanādā, kā arī Grenlandē. Bet dienvidu puslodē – tikai Antarktīdā.

TEKSTS: DACE UTINĀNE