Zviedru uzņēmējs Rūbens Rausings, kas mācījās Amerikas Savienotajās Valstīs 20. gados, Ņujorkā pirmo reizi ieraudzīja pašapkalpošanās veikalus. Eiropā tādu tolaik nebija – produktus pasniedza pārdevējs aiz letes, tos iesaiņoja papīrā vai ielēja stikla pudelē. Rūbens uzreiz saprata, ka tāda būs veikalu nākotne un produktus drīz vien vajadzēs iepakot ērtos un veselībai drošos materiālos.

Izdomā piramīdu

Pēc atgriešanās Zviedrijā Rausings kopā ar vēl vienu uzņēmēju iegādājās iepakojuma ražošanas fabriku Malmē. Rausingu visu laiku nodarbināja doma, kā iepakot šķidrumus, piemēram, pienu un krējumu, tāpēc viņa uzņēmuma laboratorijā sāka darbu pie jauna kartona iepakojuma radīšanas. Laboratorijas vadītājam Ērikam Valenbergam 1944.
gadā ienāca prātā doma uzkonstruēt iepakojumu tetraedra formā, un ideja tika patentēta . Drīz pēc tam Lundas pilsētā tika dibināts jauns uzņēmums “AB Tetra Pak” un vietējā piena rūpnīcā uzstādīts iepakošanas automāts. Tetrapaka, pildīta ar pienu, dienas gaismu ieraudzīja 1951. gadā.

Interesanti faktiņi

  • Visi iepakojuma apzīmēšanai izmanto vārdu “tetrapaka”, bet tas ir uzņēmuma nosaukums. Reiz pat uzņēmums mārketinga kampaņā skaidroja, ka “Tetra Pak” ir uzņēmums, nevis iepakojums, taču tas nelīdzēja.
  • Lai piramīdas varētu aizvest uz veikaliem, vajadzēja speciālas sešstūrainas kastes, kurās ietilpa 18 tetrapakas katrā. Tikai 1963. gadā sāka izgatavot viegli pārvadājamos kubus.
  • Latvijā trīsstūra pakas parādījās tikai 70.–80. gados. Bieži vien tās bija tik nevīžīgi salīmētas, ka attaisījās vaļā un pircējiem vajadzēja laipot pār piena upēm, kas tecēja pa veikalu grīdu.
  • Lai arī pirmās piena pakas bija tetraedra formā, tas netraucē mūsdienās par tetrapakām saukt arī citu formu iepakojumus.