Smadzenes ir viens no svarīgākajiem orgāniem gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Varētu domāt, ka vislielākajam dzīvniekam ir arī vislielākās smadzenes, tomēr tā nav taisnība.

Zilā vaļa smadzenes ir milzīgas – tās sver gandrīz 7 kilogramus, tomēr dažiem citiem vaļiem tās mēdz būt vēl lielākas. Vislielākās smadzenes dzīvnieku pasaulē ir kašalotiem un sver aptuveni 8 kilogramus. No tiem daudz neatpaliek plēsoņdelfīni jeb orkas. Cilvēka smadzenes, kas sver nedaudz vairāk par vienu kilogramu, salīdzinājumā ar tām šķiet niecīgas.

Maziem dzīvniekiem lielas smadzenes

Kaut arī vaļu un ziloņu smadzenes ir daudz lielākas nekā cilvēkiem, tās vairs nešķiet tik milzīgas, ja ņem vērā pašu dzīvnieku ārkārtīgi lielo izmēru. Lai spriestu par dzīvnieku inteliģenci, bieži vien ņem vērā smadzeņu un ķermeņa masas attiecību. Šajā ziņā cilvēki ir vieni no līderiem – mūsu smadzenes veido vidēji 2% no ķermeņa masas. Tomēr arī šeit daži dzīvnieki ir aizsteigušies mums priekšā, jo pelēm, ciršļiem un citiem maziem dzīvnieciņiem smadzenes var aizņemt pat 10% no ķermeņa masas. Lielas smadzenes gan svara ziņā, gan salīdzinājumā ar ķermeņa masu ir delfīniem. Šie rotaļīgie ūdens dzīvnieki parasti sver nedaudz vairāk nekā cilvēki, bet arī to smadzenes ir lielākas. Zinātnieki domā, ka delfīni ir vieni no visinteliģentākajiem dzīvniekiem.

Dinozaurs nebija gudrs

Lielākoties lieliem dzīvniekiem ir arī ļoti lielas smadzenes, tomēr dažkārt mēdz būt arī citādi. Viens no spilgtākajiem piemēriem ir stegozaurs. Milzīgais dinozaurs varēja izaugt 9 metru garumā un svēra tikpat, cik mūsdienu ziloņi, tomēr zinātnieki ir atklājuši, ka tā smadzenes nebija lielākas par golfa bumbiņu. Tāpēc dinozauru pētnieki domā, ka šis dzīvnieks, visticamāk, nebija īpaši attapīgs.