Miegs ir ārkārtīgi svarīgs, jo tā laikā ne tikai atpūšas ķermenis, bet arī smadzenes. Guļot visi cilvēki uzkrāj spēku, savukārt tu miega laikā audz. Tāpēc ir jāguļ vismaz 8 stundas. Augšanas hormons visaktīvāk izdalās tieši pirmajās stundās pēc aizmigšanas.

Vienkārši, bet sarežģīti

Vakaros, kad tu ej gulēt, tas šķiet tik vienkārši – aizver acis un aizmiedz. Tomēr iemigšanu nodrošina sarežģīti procesi galvas smadzenēs, kurās ir speciāli centri, kas atbild par miega un nomoda ritmiem. Tajā visā piedalās arī hormoni, kuriem jābūt līdzsvarā, lai iemigšana nesagādātu grūtības un miegs būtu veselīgs un dziļš. Pa dienu tu esi enerģijas pilns, jo tev jātiek galā ar dažādiem uzdevumiem gan skolā, gan mājās, savukārt, lai iemigtu, nepieciešams miers, tāpēc pirms tam smadzenēs esošajā nomoda centrā jāsamazinās uzbudinājumam. Šī iemesla dēļ pirms miega neiesaka aktīvi sportot, skatīties satraucošas filmas vai raidījumus, spēlēt datorspēles. Kad nomoda centrā uzbudinājums samazinās, pieaug aktivitāte miega centrā, un tu aizmiedz. Turklāt ir svarīgi gulēt tieši naktī, nevis pa dienu, jo naktī var labāk izgulēties, tāpēc ka ārā ir tumšs. Vakarā, kad sāk kļūt tumšs, smadzenēs izdalās hormons melatonīns, kas nodrošina dziļu miegu.

Miega higiēna. Kas tā tāda?

Vesels cilvēks aizmieg 5–20 minūšu laikā. Aizmigšanas ātrums ir atkarīgs no tā, kā tu miegam gatavojies. Svarīgi ievērot miega higiēnas principus. Viens no svarīgākajiem – ievērot režīmu, kas nozīmē, ka jāiet gulēt un jāceļas vienā un tajā pašā laikā. Pirms miega nevajag darīt neko satraucošu, istabai, kurā guli, jābūt tumšai un labi izvēdinātai. Ja cilvēks nevar aizmigt stundām ilgi un tas atkārtojas 3–4 naktis nedēļā, tad viņš cieš no miega problēmām, un ir jāmeklē ārsta palīdzība.

Aizver acis!

Lai atslēgtos no visiem iespējamiem kairinātājiem un iemigtu, tu aizver acis. Daži cilvēki guļ ar miega brillēm un ausu aizbāžņiem, lai norobežotos no apkārtējās pasaules, kas traucē iemigt. Interesanti, ka bērni bieži guļ ar pusaizvērtām acīm, un tas ir normāli, jo bērniem pa dienu ir daudz emociju, tāpēc smadzenes ir ļoti uzbudinātas. Ja pieaudzis cilvēks guļ ar pusaizvērtām acīm, tas nozīmē, ka viņam ir veselības problēmas.