Pasaulē lielākie baseini atrodas zem klajas debess, un tajos var pat doties izbraucienos ar burulaivām.

Senie ūdensprieki

Baseini tiek izmantoti atpūtai, relaksācijai vai peldēšanai. Pirmie zemē izraktie un ar ūdeni piepildītie baseini atpūtai tika izmantoti jau Senajā Ēģiptē. Taču pirmais baseins, kas līdzinās mūsdienu peldbaseiniem, uzbūvēts 300 gadus p.m.ē. un atradies tagadējā Pakistānas teritorijā Mohendžodaro. Tā izmērs bijis 12×7 metri, dziļākā vieta 2,4 metri. Baseina sienas un grīda bija no ķieģeļiem, kuru virsma pārklāta ar ūdensnecaurlaidīgu materiālu. Tas, visticamāk, izmantots reliģiskiem rituāliem, cilvēki uz baseinu devušies, lai attīrītos un atjaunotu spēkus. Vēlāk baseinus plaši izmantoja romieši tradicionālajās pirtīs jeb termās.

Dziļākais un augstākais virs zemes

Baseini var būt ļoti atšķirīgi gan izmēra, gan atrašanās vietas ziņā. Īpaši savdabīgi ir tā dēvētie bezgalīgie baseini. Tajos ūdens līmenis ir tik augsts, ka tek pāri vienai no baseina malām, radot iespaidu, ka baseins ir bezgalīgs un saplūst ar debesīm. Viens no populārākajiem šādiem baseiniem atrodas Singapūrā uz debesskrāpja jumta. Tas ir arī pasaulē lielākais baseins, kas atrodas tik augstu (191 metru virs zemes). Baseina garums ir 146 metri. Pats dziļākais baseins “Y–40” atrodas četrzvaigžņu viesnīcā Itālijā. Baseinā pa tuneli lejup nirēji var nokļūt 42 metru dziļumā. Baseinu izmanto, mācoties nirt, tajā atrodas arī vairākas mākslīgās zemūdens alas.

Jūra blakus jūrai

Daži peldbaseini atrodas tieši blakus jūrai vai okeānam. Šādos baseinos parasti iepildīts filtrēts jūras ūdens, un tie ir kristāldzirdri. Pasaulē lielākais peldbaseins atrodas Ēģiptes kūrortpilsētā Šarm eš Šeihā un tika atklāts 2015. gadā. Baseins ir iekļauts Ginesa pasaules rekordu grāmatā kā lielākā cilvēku radītā lagūna. Diemžēl izklaides vietas un viesnīcas, kas ieskauj 9,7 hektārus lielo baseinu, vēl nav pabeigtas. Kamēr noris būvniecība, visi var doties uz iepriekšējo pasaules rekordistu, baseinu, kas atrodas Čīlē. “San Alfonso del Mar” kūrorta baseins ir aptuveni 8 hektārus liels un aizņem tikpat lielu teritoriju kā 11 futbola laukumi. Baseinā iepildīti aptuveni 250 miljoni litru filtrēta okeāna ūdens, ūdens ir siltāks nekā okeānā, kā arī tajā nav tik milzīgu viļņu. Baseinā var pat burāt ar nelielām burulaivām.