Varbūt esi redzējis filmu, kurā tās varoņi mirkļa iespaidā sasien kurpes un veikli uzmet gaisā, iekarinot telefona vados vai koku zaros. Taču arī Latvijā var manīt vados iekarinātas kurpes. Kāpēc gan tā?

Atzīmē nozīmīgu notikumu

Kurpju mešanu vados var uzskatīt par savdabīgu tautas sporta veidu, kurā jācenšas uzmest sasietas kurpes uz vadiem tā, lai tās tur noturētos un paliktu. Ir vairāki izskaidrojumi, kādēļ cilvēki tā mēdz darīt. Viens gan ir skaidrs – to dara, lai atcerētos kādu nozīmīgu notikumu cilvēka dzīvē. Dažās valstīs sasietus zābakus met karavīri, kuri pakāpušies pa dienesta kāpnēm. Reizēm kedas uzmet jaunieši, kas nupat ir pabeiguši vidusskolu un pamet savas dzimtās vietas, lai dotos studēt uz galvaspilsētu. Tāpat kurpes mēdz uzmest līgavas vai līgavaiņi pirms kāzām, tā atzīmējot aiziešanu no brīvā statusa.

Koki, ielas un sports

Uzmesto kurpju amizantais izskats piesaista arī mākslinieku uzmanību, tādēļ daudzi ir radījuši pat kurpju ielas vai kokus. Slavenākais kurpju koks atrodas ASV Sandjego pilsētā, taču kopumā Savienotajās Valstīs esot vismaz 80 kurpju koki. Eiropā šo koku skaits ir krietni lielāks. Savukārt Vācijas pilsētiņa Flensburga ir slavena ar Ziemeļu ielu, kurā visi vadi ir noklāti ar uzmestām kurpēm, bet Lielbritānijā un Jaunzēlandē kurpju mešana vados ir oficiāls sporta veids, kas gan netiek uztverts visai nopietni.