Vārds “nanotehnoloģijas” tev noteikti nav svešs. Nu jau to lieto ne tikai zinātnieki. Nanotehnoloģijas patiesi ir mūsdienu zinātnes brīnums, taču daudziem vēl joprojām šķiet kā fantastikas filmu veidotāju iztēles auglis.

Mazākas par asinsķermenīti

Nanotehnoloģija jeb nanozinātne ir nozare, kurā pēta un veido ļoti sīkas vienības, kuru izmērs pielīdzināms molekulām vai atomiem. Tās ir tik smalkas, ka ir pat mazākas par asinsķermenīti vai vīrusa baktēriju – nanotehnoloģijai jābūt mazākai par 1 līdz 100 nanometriem . Nanoizmēru materiālus var veidot, vai nu lipinot molekulu pie molekulas jeb audzējot tās no maziem objektiem, vai arī sasmalcinot lielākus objektus molekulu izmērā. Daudziem vārds “nanotehnoloģijas” varētu asociēties ar mikroskopisku robotiņu vai citu ierīci, kas veic sev paredzēto darbiņu. Taču patiesībā nanotehnoloģija var būt, piemēram, īpašs slānis uz kāda materiāla, kas krietni uzlabo tā īpašības, nevis piedēvē jaunas. Piemēram, no oglekļa nanocaurulīšu slāņa var izveidot ārkārtīgi izturīgas troses, taču tāpat to var izmantot arī medicīnā vai displejos un spuldzītēs.

Izmanto jau šodien

Lai gan nanotehnoloģijas vēl tikai pēta dažādos eksperimentos, jau varam izmantot ar tām apveltītus materiālus vai pat sadzīves preces. Piemēram, daudzi pretiedeguma krēmi satur nanodaļiņas, kas absorbē saules iztarotos kaitīgos ultravioletos starus. Tāpat nanomateriālus izmanto, lai izgatavotu izturīgas slēpes, boulinga bumbas, tenisa un badmintona raketes. Tie atrodami arī citos materiālos, kuriem nepieciešama papildu stiprība – ķiverēs, koferos un automašīnu virsbūves daļās. Savukārt medicīnas vajadzībām ražo speciālu audumu, kas atgrūž baktērijas, un no tā izgatavo gultasveļu un apģērbu slimniekiem.

Dzimst ideja

Pirmais par nonotehnoloģijām 1959. gadā ieminējās amerikāņu fiziķis Ričards Feinmans. Viņš iedomājās, ka varētu paši būvēt atomus, lai no tiem pagatavotu jaunus materiālus. Ričarda idejas iedvesmoja, un jau 1985. gadā tapa pirmais nanomateriāls fulerēns, kas vēlāk palīdzēja iegūt oglekļa nanocaurulītes.