Lielākajai daļai četrkājaino dzīvnieku ir aste. Lāčiem, zaķiem, kāmīšiem tā ir pavisam maza, un to dēvē par ļipu. Citiem dzīvniekiem astes garums ir gandrīz puse no ķermeņa garuma, bet, piemēram, kaķu lemura aste ir garāka pat par tā ķermeni. Astes var būt gan spalvainas, gan kailas. Atkarībā no izmēra un izskata atšķiras arī to pielietojums.

Uzbrukums un aizsardzība

Skorpions asti izmanto uzbrukumam – tās galā ir dzelonis ar indi. Arī krokodila stiprā aste palīdz uzbrukumos, ļaujot tam strauji izlēkt no ūdens un pārsteigt medījumu. Asti var izmantot aizsardzībai, piemēram, klaburčūskas ar asti klabinot brīdina par savu klātbūtni, ja jūtas apdraudēta. Dažu sugu ķirzakas spēj “nomest” asti, lai izbēgtu no uzbrucējiem. Droši vien esi redzējis govis vai zirgus vicinām asti. Tas tiek darīts, lai aizdzītu mušas un dundurus, kas mēģina iekost sānos. Savukārt polārlapsas izmanto kuplo asti, lai tajā ietītos kā lielā šallē, tā pasargājot sevi no sala.

Astes valoda

Aste palīdz dzīvniekiem sazināties ar apkārtējiem. Uzskata, ka suns, kas luncina gaisā paceltu asti, ir priecīgs, taču nolaistas astes luncināšana liecina par nervozitāti un nedrošību. Bet starp kājām iespiesta aste nozīmē bailes un padevību. Pāvu tēviņi liek lietā krāšņo asti, lai piesaistītu mātītes. Interesanti, ka pāvu astes ir tikpat dažādas kā cilvēku pirkstu nospiedumi.

Aste kā stūre

Zivis asti izmanto manevrēšanai un papildu ātruma iegūšanai peldot. Aste palīdz peldēt arī zīdītājiem. Līdzīgi arī putni
lidojot izmanto astes spalvas, lai stūrētu un kontrolētu lidojuma virzienu. Savukārt vāveres pūkainā aste noder, ne tikai lai izskatītos piemīlīga, bet lai balansētu, ātri skrienot pa koku zariem. Pat lielajiem lēkātājiem ķenguriem aste palīdz noturēt līdzsvaru. Leopardi spēj gulēt augstu koku zaros, jo izmanto asti balansam. Tāpat arī mājas kaķu astes galvenais uzdevums ir palīdzēt noturēt līdzsvaru. Daži dzīvnieki spēj izmantot asti, lai sagrābtu zarus vai ko citu. Dažu sugu pērtiķi ar asti pieturas vai pat iekaras kokos.

Bezastaiņi

Dažiem dzīvniekiem astes nav vispār vai evolūcijas gaitā tā zaudējusi savas funkcijas. Piemēram, cūku mazā astīte nepilda kādu īpašu funkciju, tomēr to var kustināt, izrādot prieku un apmierinātību. Astes nav arī primātiem, piemēram, šimpanzēm un gorillām. Kaut arī cilvēkiem nav astes, mums ir asteskauls, kas nodrošina atbalstu ķermenim, kad sēžam.