Dabai draudzīgs dzīvesveids nav tikai pieaugušo padarīšana. Arī tu vari parūpēties, lai tava ikdiena būtu zaļāka un, iespējams, pat palīdzētu mūsu planētai. Uzzini 20 vienkāršus veidus, kā to izdarīt!

Ēd svaigus augļus un dārzeņus! Vislabāk uzturā izvēlies sezonālas dabas veltes – tādas, kas ir gatavas ēšanai konkrētajā laikā. Piemēram, jūnijā vari gaidīt ziedkāpostus, zirņus, lociņus, redīsus, kā arī zemenes, ķiršus, rabarberus un ērkšķogas. Tikko no dobes vai krūma un koka nākušie būs visveselīgākie, jo nebūs apstrādāti ar ķimikālijām, lai ilgāk saglabātu svaigus.

Neņem maisiņu! Kad dodies uz veikalu iepirkties, ņem līdzi savu auduma maisiņu un lieto to atkārtoti. Tāpat, ņemot kādu dārzeni, neliec to atsevišķā mazā maisiņā – vai nu izmanto speciālu tīkliņu vai iztiec bez tā.

Aizgriez krānu! Varētu šķist jokaini, vai ne? Jo tāpat vien mēs taču ūdeni netecinām… Bet vai tu tiešām aizgriez krānu, kamēr tīri zobus, vai ļauj ūdenim tecēt? Arī, mazgājot rokas, tu vari tās saslapināt, bet, kamēr ziepē, krānu aizgriezt.

Dzīvo bez atkritumiem! Labi, labi, pilnībā bez atkritumiem saimniekot varētu būt diezgan grūti, taču tu noteikti vari tos samazināt. Piemēram, iepērkoties izvēlies preces bez iepakojuma vai ar tādu, kas ir no dabīga materiāla. Vai zināji, ka pastāv arī beziepakojuma veikali? Tur vari doties ar savu pudeli un tajā iepildīt, piemēram, pienu vai matu šampūnu.

Izvēlies stikla pudeli! Kad ņem līdzi dzeramo, pildi to stikla pudelē, nevis plastmasas vai katru reizi pērc jaunu. Ja stikls liekas par smagu vai bail saplēst, vari izvēlēties arī pudeles ar uzrakstu “BPA free”.

Atvelc aizkarus! Ja mācoties kļūst pārāk tumšs, pirms ieslēdz gaismu, atver aizkarus vai žalūzijas. Varbūt kļūs tik gaišs, ka nevajadzēs tērēt elektrību.

Izslēdz pavisam! Ja dodies ārā no mājas uz ilgāku laiku nekā stunda, izslēdz televizoru, datoru, dekoderi, rūteri un citas ierīces pavisam, nevis atstāj tās gaidīšanas režīmā. Tas nozīmē, ka jāizrauj vads no rozetes vai jāizslēdz speciāls slēdzis pagarinātājā. Izrādās, arī gaidīšanas režīmā ierīces patērē gana daudz elektrības.

Brauc ar velosipēdu! Mazāk izvēlies sabiedrisko transportu vai retāk lūdz vecākiem, lai tevi kur aizved. Sēdies uz velo un mēro ceļu dabai draudzīgākā veidā. Pirms tam gan pārliecinies, ka zini ceļu satiksmes noteikumus un gādā, lai tev ir velosipēda vadīšanas tiesības.

Ēd saldējumu vafelē! Kā gan tas var palīdzēt mūsu planētai? Vienkārši – ja pasūti saldējumu stendā un izvēlies to vafelē, nevis trauciņā, tad zini, ka esi izvēlējies vislabāko iepakojumu. Kāpēc? Tāpēc, ka to var apēst 🙂

Sarīko talku! Tam nav jābūt plašam pasākumam. Vides sakopšanu tu vari sākt, pieaicinot palīgā ģimenes locekļus. Sāciet ar tuvāko apkaimi, piemēram, mājas pagalmu vai skolas stadionu. Lūko, lai tev būtu viss vajadzīgais – biezi cimdi, atkritumu maisi un ērti apavi. Atceries pēc tam  maisus aizgādāt uz vietu, kur tos noteikti savāks atkritumu apsaimniekotāji.

Piešķir otro dzīvi! Pirms atvadies no kādas lietas un to izsvied, apdomā, vai tiešām nevari to izmantot kādā citā veidā vai pārtaisīt. Meklē idejas sadaļā Dari pats vai interneta plašumos un pagatavo ko jaunu no vecā. Piemēram, izgatavo pats savus mūzikas instrumentus vai smieklīgas parūkas no veca t-krekla.

Taupi papīru! Vienmēr raksti vai zīmē uz abām tā pusēm. Ja gribi paķēpāties vai patrenēties glītrakstīšanā, vispirms palūdz vecākiem, vai viņiem nav kādi nevajadzīgi papīri, kuru otrā pusē vari to darīt. Pirms ņem jaunu lapu pārliecinies vai iepriekšējā ir aizpildīta. Izlietotās lapas iesaki vecākiem nodot otrreizējai pārstrādei – tā no tām varēs tapt kas jauns.

Iestādi koku! Iedomājies, cik zaļa būtu pasaule, ja katrs ik gadu iestādītu pa kokam! Sāc ar sevi! Ņem mammu vai tēti pie rokas un vispirms atrodiet labāko un piemērotāko vietu, kur to darīt. Lūko, lai tas nav kāda cita privātīpašumā, tuvumā elektrības līnijām vai kam citam, kam varētu traucēt. Mazus kociņu stādus var nopirkt tirdziņos, plašos būvniecības veikalos vai kokaudzētavās – tādus iestādīt būs visvienkāršāk. Kociņš palīdzēsražot papildus skābekli, ko cilvēki un dzīvnieki varēs elpot.

0, 1, 2, 3… No kurienes nāk tava brokastu ola? Vai zināji, ka cipariņš uz olas pastāsta par tās izcelsmi? 0 nozīmē, ka vistiņa audzēta un olu izdējusi bioloģiskos apstākļos. 1, ka vistas turētas brīvos apstākļos un pa dienu var iziet ārā pastaigāties. 2 -vistas turētas kūtī un var brīvi pārvietoties. 3 – vistas turētas sprostos. Lūdz ģimenei izvēlēties tādas olas, kuru dēšanā vistiņas jutušās vislabāk – tātad ar vismazāko skaitli. Tā tavu vecāku nauda nonāks pie audzētājiem, kas par mūsu mazajiem draugiem rūpējas labāk, un šādu vistiņu varēs būt vairāk.

Saki “nē!” vienreizlietojamām lietām! Neizvēlies ballītei traukus ko pēc tam izsviedīsi atkritumos. Ņem tādus, ko varēsi nomazgāt. Tāpat nelieto papīra salvetes, bet taupi dabas resursus un izvēlies auduma mutautiņus vai dvieli. Centies savā ikdienā lietas izmantot vairākkārt. Protams – tikai ievērojot higiēnu!

FOTO: UNSPLASH.COM (JOSHUA COLEMAN, Kelly Sikkema, Jez Timms, ian dooley, Lauren Mancke, Glen Carrie)