Kārpa nav tikai neglīts veidojums uz ādas. Tā ir viena no izplatītākajām ādas slimībām, ko izraisa papilomas vīruss, turklāt tas ir lipīgs.

Izraisa vīruss

Ir diezgan maza iespēja, ka tev varētu pielipt kārpas no klasesbiedra, kurš sēž klases otrā malā, bet ģimenes locekļi, ar kuriem esi cieši saistīts, gan var tevi aplipināt. Kārpa ir infekcijas slimība, ko izraisa papilomas vīruss, un interesanti, ka ar šo vīrusu visbiežāk slimo tieši bērni un pusaudži. Bet kārpas uz ādas parādās ne visiem – lai papilomas vīruss izdarītu
savu ļauno darbiņu un kārpa varētu sākt augt un vairoties, jābūt pavājinātai imunitātei un traumētai ādai. Ja imunitāte ir stipra, tad kārpas nerodas vai arī neaug lielas un pakāpeniski pašas izzūd, jo imunitāte vīrusu uzveic.

Izskatās kā puķkāposts

Visbiežāk kārpas aug uz rokām, kājām un elkoņiem, kur āda ir visraupjākā un tajā izveidojušās mazas plaisiņas, brūcītes vai skrāpējumi, pa kuriem vīruss iekļūst ādā. Kārpa ir sabiezējušas ādas izaugums, kas izskatās grubuļains kā sīka puķkāposta galviņa. Bet, ja kārpa ir uz pēdas vai plaukstas iekšpusē, tad tā aug uz iekšu un izskatās plakana kā tulzna. Kārpas var būt ādas krāsā, pelēcīgi brūnas, uz tām var būt arī melni punktiņi.

Pasargā sevi!

Ja kādam tavās mājās parādījusies kārpa, tad jābūt uzmanīgiem, lai citi neinficētos ar papilomas vīrusu. Ja tā ir uz rokas, tad regulāri tās jāmazgā un katram mājiniekam jābūt savam dvielim. Ja tā ir uz kājas, tad baseinā jānēsā gumijas čības.

Jāārstē, ja nepāriet

Parasti kārpas pāriet pašas no sevis. Tomēr ir reizes, kad tās ilgi neizzūd, sāk augt lielākas, to kļūst vairāk vai arī tās maina krāsu un kļūst sārtas, tumši brūnas vai melnas. Tādās reizēs noteikti jādodas pie dermatologa, kurš palīdzēs no kārpas atbrīvoties.