Teiciens “kaķim ir deviņas dzīvības” nozīmē, ka kaķiem veicas un viņi bieži vien var izdzīvot bīstamās situācijās un negadījumos. Protams, kaķiem, tāpat kā ikvienai citai dzīvai būtnei, dzīvība ir tikai viena.

Veiklie murrātāji

Viens no iemesliem, kādēļ radies teiciens par kaķa deviņām dzīvībām, ir tas, ka viņi ir ļoti veikli, ar izciliem refleksiem, līdzsvaru un maņām. Tā kaķi spēj izglābties un aizbēgt no tiešām bīstamām situācijām. Tiek uzskatīts, ka murrāšanas radītās vibrācijas, kas ceļo pa visu ķermeni, var palīdzēt kaķim ātrāk izveseļoties pēc dažādām gūtām traumām. Murrāšana var palīdzēt ātrāk sadzīt gan kaulu, gan muskuļu traumām.

Kaķis krīt uz kājām

Kaķi spēj izdzīvot pēc kritieniem no liela augstuma, un tas ir palīdzējis radīt uzskatu par kaķu daudzajām dzīvībām. Teicienā “kaķis vienmēr krīt uz kājām” ir liela daļa patiesības, bet tas nenotiek vienmēr. Visi būsim redzējuši gan neveiklus kaķu lēcienus, gan kritienus no dīvāna malas. Kaķiem piemīt unikāla spēja kritiena laikā apgriezties gaisā, sagatavoties triecienam un piezemēties uz kājām. Tiesa, nepieciešams laiks, lai to izdarītu. Tādēļ krītot no pavisam neliela augstuma, viņš apgriezties nepagūst. Diemžēl, arī nokrītot uz četrām ķepām, kaķi var gūt smagas traumas, īpaši tad, ja viņi nepiezemējas uz līdzenas virsmas.

Gan dievu, gan raganu kaķi

Nav skaidrs, cik tieši sens ir mīts par kaķi ar deviņām dzīvībām. Kaķi tika ļoti augstu vērtēti jau seno ēģiptiešu vidū 3000 gadu p.m.ē. un saistīti ar dievībām. Ēģiptieši ticēja, ka kaķiem piemīt pārdabiskas spējas. Senajā Ēģiptē vairāki dievi tika attēloti ar kaķu galvām. Tāpat ēģiptieši izmantoja kaķu formas amuletus un pat veidoja kaķu skulptūras. Ja ēģiptiešu ģimenē nomira kaķis, viņi sēroja. Diemžēl viduslaikos kaķus nereti uzskatīja par raganu sabiedrotajiem, tāpat radās teicieni, ka melns kaķis piesauc nelaimi. Ķeltiem ir sens mīts, kas stāsta par raganu, kas deviņas reizes spēja pārvērsties par melnu kaķi un atpakaļ par cilvēku. Viljams Šekspīrs teicienu, ka kaķim ir deviņas dzīvības, pieminējis arī savā lugā “Romeo un Džuljeta”, kas sarakstīta 16. gadsimta beigās.

Ar deviņām, septiņām un sešām dzīvībām

Skaitlis deviņi ir svarīgs ļoti daudzās kultūrās, tas tiek saistīts gan ar maģiju, gan to mēdz uzskatīt par svētu debesu skaitli. To saista ar gudrību un patiesību. Ķīnieši “9” uzskata par veiksmi nesošu skaitli, bet, piemēram, japāņiem šķiet, ka tas nes nelaimi. Skaitlis deviņi minēts dažādu tautu mītos un leģendās. Teiciens, ka kaķim ir vairākas dzīvības, tiek izmantots daudzās valstīs, tomēr kaķu dzīvību skaits dažādās valstīs atšķiras. Piemēram, Itālijā, Brazīlijā un Vācijā kaķim ir tikai septiņas dzīvības, bet Turcijā un arābu valstīs – sešas.