Ārsti rokas agrāk speciāli nemazgāja un nedezinficēja, jo neuzskatīja, ka tas var ietekmēt slimību izplatīšanos. Īpaša uzmanība tīrībai slimnīcās tika pievērsta tikai 19. gadsimta vidū.

Netīras rokas un apģērbs

Par roku tīrību 19. gadsimta vidū pirmais sāka runāt ārsts Ignass Zemmelveiss. Tajā laikā slimnīcā Vīnē, kurā viņš strādāja, no pēcdzemdību drudža mira ļoti daudzas jaunās māmiņas. Slimnīcai bija divas klīnikas, kurās sievietes dzemdēja, un mirstības līmenis starp klīnikām atšķīrās. Vienā no tām, kur mirstības līmenis bija trīs reizes augstāks, medicīnas studenti un ārsti starp klīnikas apmeklēšanu devās arī uz nodarbībām, kurās notika līķu autopsija (sekcija). Viņi nepārģērba drēbes, kā arī nemazgāja rokas.

Glābj dzīvību ar roku mazgāšanu

Zemmelveiss līķu sekcijas un sieviešu mirstību sasaistīja tikai pēc kāda skumja negadījuma, kad līķa autopsijas laikā students ar skalpeli nejauši savainoja ārstu un viņš drīz vien mira ar tādiem pašiem simptomiem kā jaunās māmiņas. Zemmelveiss domāja: ja šķidrumi no līķiem nokļūst līdz citiem slimnīcas pacientiem, tie var izsaukt saslimšanu un infekcijas. Diemžēl viņš nespēja zinātniski pamatot savu viedokli. Zemmelveiss uzskatīja, ka saslimšanu un augsto mirstības līmeni izraisa tieši slimnīcā valdošā netīrība. Viņš noteica, ka līķu autopsijas ir jāveic vienā apģērbā, bet pacienti jāapmeklē citā. Tāpat viņš neļāva izmantot tos pašus medicīnas instrumentus, izmeklējot pacientus, un lika ārstiem mazgāt rokas, izmantojot spēcīgus dezinfekcijas līdzekļus, nevis tikai ziepes. Drīz vien sieviešu mirstība samazinājās desmitkārtīgi.

Citi ārsti turpina iesākto

Diemžēl Zemmelveisa idejas atzinību guva tikai pēc ārsta nāves. Drīz pēc tam Luijs Pastērs publicēja savu teoriju, ka mikrobi izraisa infekciju slimības, un panāca, ka medicīnas instrumentus sāka sterilizēt. Higiēnas apstākļi klīnikās uzlabojās. Tāpat ārsti sāka valkāt garus baltus halātus, uz kuriem uzreiz varēja redzēt netīrumus. Vēlākajos gados, lai nodrošinātu pilnīgu tīrību, mediķi operācijas veica cimdos, tāpat sejai priekšā lika masku.