Bieži filmās varam dzirdēt šo teicienu, un rodas jautājums – vai tiešām tā saka arī realitātē? Izrādās, saka gan! Uzzini, kā teiciens radies un kas ir Hjūstona, kurai ziņo par problēmām!

Izskan pirmoreiz
Frāze, kuru izmanto, lai paziņotu, ka radušās neparedzētas grūtības, pirmo reizi izskanēja 1970. gada 14. aprīlī “Apollo 13” lidojuma laikā. Tomēr popularitāti tā ieguva 1995. gadā, kad Toma Henksa attēlotais astronauts Džims Lovels to pateica mākslas filmā “Apollo 13”. Taču patiesībā šo frāzi pirmais pateica Lovela komandas biedrs Džeks Svigerts, kas paziņoja par elektroapgādes sistēmas problēmām vienā no skābekļa tvertnēm. “Apollo 13” atradās aptuveni 330 000 kilometru attālumā no Zemes, kad uzsprāga viena no skābekļa tvertnēm, pārvēršot līdz tam mierīgo misiju par visu laiku trakāko glābšanas operāciju.
Misijas vadības centram Hjūstonā, sadarbojoties ar trim apkalpes locekļiem uz kosmiskā kuģa, ar ierobežotiem enerģijas, gaisa un ūdens resursiem izdevās nogādāt komandu atpakaļ uz Zemes. Protams, nolaišanās uz Mēness nevienam vairs nebija prātā. Šī misija lieliski nodemonstrēja, cik labi tiek sagatavoti astronauti neparedzētām, bīstamām situācijām, kā arī to, cik ātri un labi inženieri uz Zemes spēja izdomāt risinājumu un realizēt vienu no iespaidīgākajiem glābšanas plāniem cilvēces vēsturē.

Kas ir Hjūstona?
Par Hjūstonu tiek dēvēts NASA Misiju kontroles centrs, kas nodrošina atbalstu visām programmām, kuru ietvaros kosmosā dodas cilvēki. Līdz 1965. gadam centrs atradās Kanaveralas ragā izvietotajā ASV gaisa spēku bāzē. Savukārt kopš 1965. gada jūnija lidojumu vadības centrs tika pārcelts uz Džonsona Kosmisko lidojumu centru Teksasā, Hjūstonā, kur tas atrodas arī tagad. Telpa, no kuras tika vadīts vēsturiskais “Apollo 11” lidojums, kurā cilvēce pirmoreiz nolaidās uz Mēness, ir atzīta par ASV nozīmīgu vēsturisku objektu. Tajā atjaunotas vēsturiskās iekārtas.