Cilvēki, kuri regulāri iet pirtī, zina, ka neiztikt bez dažām svarīgām lietām – pirtsslotas, dvieļa, baseina čībām un, protams, cepures.

Uz īsu brīdi – nevajag

Nepieredzējuši pērties gribētāji parasti uz pirti dodas bez cepures, un bez tās var iztikt, ja pirtī nepavada daudz laika. Tomēr parasti mērķis ir kārtīgi izkarsēties, nevis pasēdēt vien dažas minūtes. Tā nereti notiek akvaparkos ierīkotajās pirtīs, kurās daudzi ieiet sasildīties, jo kļuvis vēsi. Ja tavs mērķis, ieejot pirtī, ir sasildīties, lai pēc tam atkal ielēktu baseinā, tad bez cepures vari iztikt.

Sargā galvu un matus

Tomēr, ja grasies pirtī pavadīt vairāk laika, tad cepure ir nepieciešama. Tās galvenais uzdevums ir pasargāt galvu no pārkaršanas, jo tā pirtī parasti sakarst vairāk nekā pārējais ķermenis. Galva atrodas visaugstāk un siltums ceļas uz augšu – gaiss pie pirts griestiem ir karstāks nekā pie grīdas. Varbūt šķiet jocīgi, ka ziemā liekam cepuri, lai galva nenosaltu, bet pirtī tā nepieciešama, lai pasargātu no karstuma. Ja pēc pirts sāp galva vai rodas sajūta, ka tuvojas ģībonis, tad iemesls parasti ir pārkaršana, jo galvā nav bijusi cepure. Diemžēl ir arī tādas situācijas, kad cilvēki no pārkaršanas noģībst. Cepure pasargā arī matus, jo pirts gaiss tiem ir tikpat kaitīgs kā žāvēšana ar karstu fēnu.

Zvanveida cepure

Ejot pirtī, var lietot jebkuru cepuri vai uzsiet kokvilnas lakatiņu, tomēr vislabākā izvēle ir speciālā pirts cepure, kas gatavota no filca. Šī cepure ir zvana formā, un to tikai viegli uzliek galvā, lai galvvidū paliek brīva vieta, kur cirkulēt gaisam. Iesaka iegādāties cepuri, kas ir nedaudz par lielu, lai to varētu uzvilkt pāri acīm un pasargāt arī tās, lai karstie pirts tvaiki nebojātu gļotādu. Ja nav tik lielas cepures, tad, uzmetot garu, acis jātur ciet.