Gudrs suņa saimnieks zina, ka mīlulim šokolāde ir kaitīga un ar to nekādā gadījumā nedrīkst cienāt suņuku. Bet kāpēc gan sunim šis tik ļoti garšīgais kārums ir kaitīgs?

Liek suņa sirdij trīcēt

Apēdot šokolādi, suns var saslimt vai pat smagi saindēties un nomirt, jo šokolāde satur sunim indīgu vielu, ko sauc par teobromīnu. Vielai ir
stimulējoša iedarbība uz organismu – gluži kā kafija, arī šokolāde iedarbojas uz nervu sistēmu un paātrina sirds ritmu. Teobromīna iespaidā sirds sāk darboties ātrāk, tāpēc cilvēks jūtas možāks un ar to nesaindējas, jo cilvēka vielmaiņa salīdzinājumā ar dzīvnieka ir ātra un organisms šo vielu pavisam drīz izvada ārā. Savukārt kaķiem un suņiem teobromīnu organisms izvada lēnāk, tāpēc tas paspēj nodarīt lielāku kaitējumu sirdij, piemēram, izsist sirdi no ritma, izraisīt sirdstrieku, lēkmi un pat nāvi. Tas nozīmē, ka šokolāde ir kaitīga ne tikai suņiem, bet arī kaķiem. Taču kaķi nejūt kāruma saldo smaržu, tāpēc tie pēc šokolādes neraujas. Suņiem pretoties šokolādei ir grūtāk, jo viņi labāk sajūt šo smaržu nekā cilvēki un ļoti grib saldumu notiesāt.

Bīstamā tumšā šokolāde

Šokolāde suņiem ir kaitīga pat mazās devās, piemēram, jau viens šokolādes gabaliņš sunim var izraisīt vemšanu, caureju, hiperaktivitāti, slāpes, trīcēšanu un bezsamaņu. Jāņem vērā, ka arī suņa izmēram ir nozīme – jo mazāks sunītis, jo mazāk šokolādes jau nodarīs kaitējumu. Lielākiem suņiem mazs gabaliņš var arī nebūt indīgs, taču tas nenozīmē, ka tādam sunim šokolādi var dot. Visbīstamākā sunim būs tumšā šokolāde un kakao pulveris, bet gaišajā šokolādē teobromīns ir mazākā koncentrācijā. Ja suns tomēr ir pamanījies šokolādi apēst, ir jāvēro tā uzvedība – vemšana šajā gadījumā ir pat vēlama, jo tā suņa organisms atgrūž kaitīgo vielu. Ja rodas citi simptomi vai arī ja tas pēc mielošanās nevemj, suns steigšus ir jānogādā pie veterinārārsta.

Teksts: Elza Apse