Vai esi kādreiz ievērojis, kā tavs mīlulis labsajūtā mīca segu? Izrādās, pētnieki vēl tikai cenšas noskaidrot, kāpēc tā! Taču viņiem ir dažas versijas…

Pastāv vairākas teorijas, kāpēc kaķi mēdz ritmiski spaidīt segas, paklājus un citas virsmas. Izplatītākā no tām skaidro, ka šāds paradums radies bērnībā, kad kaķēni mīcīja māmiņas pavēderi, lai vieglāk tiktu pie mātes piena. Šo ieradumu kaķi saglabā līdz pat pieaugušam vecumam un izmanto ikreiz, kad vēlas izjust tādu pašu komfortu, kā māmiņas azotē. Savukārt citi uzskata, ka šī kustība ir mantota no senčiem. Pirmatnējie savvaļas kaķi ar ķepām mīdīja garo zāli un lapas, lai radītu sev ērtu vietu atpūtai.

Iezīmē teritoriju
Dažkārt kaķi šādu kustību veic arī mūsu klēpī, tāpēc pastāv uzskats, ka šādi ūsainais draugs izrāda simpātijas un mīlestību pret mums. Bet citi domā, ka kaķi tā iezīmējot savu teritoriju: spaidot ķepiņas, tiek iedarbināti pēdās esošie smaržu dziedzeri, ar ko tiek iezīmēta teritorija — tātad arī tu.

Joga kaķim
Vērojot kaķu uzvedību, ne reizi vien var manīt, kā tie pēc kārtīgas diendusas izstiepj muguru, ķepiņas un veido dažnedažādas kustības, kas tā vien atgādina jogas vingrojumus. Daži uzskata, ka ķepiņu spaidīšana arī piederas pie ūsaiņu “vingrojumu” rutīnas. Taču visu teoriju pārstāvji ir vienisprātis — ķepiņu mīcīšana ir ierasts, dabisks un instinktīvs mūsu spalvaino mājdzīvnieku paradums. Turklāt ne visi kaķi to dara vienādi — cits mēdz spaidīt tikai divas ķepiņas, cits — visas četras, kāds labsajūtā izlaiž nadziņus, savukārt ir kaķi, kas to vispār nemēdz darīt.

TEKSTS, FOTO: REDAKCIJAS ARHĪVS