Anna, Betija, Amēlija, Katrīna, Doroteja… Tāpat kā cilvēki, arī katrs kuģis tiek pie vārda jau dzimšanas brīdī — kad tas tiek uzbūvēts. Taču kāpēc visbiežāk tos dēvē sieviešu vārdos?

Šāda tradīcija ir pavisam sena, un, izrādās, tai atrodami vairāki skaidrojumi.

Dieviešu sargāti

Kuģi, laivas un plosti cilvēcei pazīstami jau kopš senseniem laikiem, kad tie pirmoreiz sastapušies ar lielām ūdens tilpēm un sapratuši, ka iespējams tām pārpeldēt pāri, atrodoties uz kaut kā negrimstoša. Arī vārda došana kuģim bijusi teju tikpat sena tradīcija. Pirmos burukuģus bieži dēvēja tikai sieviešu vārdos. Tolaik cilvēki uzskatīja, ka viņiem veiksmīgi pārvarēt jūras un okeānus palīdz dievietes, tādēļ tās godināja, nosaucot kuģi viņu vārdā. Gaja, Amfitrīte — tie bija tikai daži no burātāju dāvātajiem vārdiem.

Mīlestības vārdā

Vai, esot uz kuģa, esi manījis, kā tas tevi šūpo? Senajiem jūrniekiem tas atgādināja mātes šūpošanu klēpī vai šūpulī, ko tie piedzīvojuši bērnībā. Tādēļ vēl viens no skaidrojumiem vēsta, ka kuģi sieviešu vārdos saukti māmiņu dēļ. Tāpat jūrnieki bija spiesti doties kuģot pat gadiem ilgi un atstāt savas ģimenes krastā. Lai allaž atcerētos sievu, mīļoto vai meitu, viņas vārdā nosauca kuģi. Jūrnieki ticēja, ka tas kuģi pasargās no vētrām un atgādinās par silto mīlestību, pie kā jāsteidzas mājup.

Vēl kāds nostāsts vēsta, ka jau kopš senatnes jūrnieki bijuši gluži kā pielaulāti jūrai. Tādēļ tikai loģiski, ka savu mūžīgo partneri viņi nosauc sievietes vārdā. Tā viņi apliecināja savu mīlestību okeānam.

TITĀNIKS” bija leģendārs kuģis, taču nosaukts vīriešu dzimtes vārdā. To tā nosauca, jo ražošanā izmantoja jaunākās tehnoloģijas un uzskatīja, ka tas ir nesatricināms — gluži kā titāns.

Kuģis — gluži kā sieviete Amerikas jūrnieki vienmēr lieto vārdu “kuģis” sieviešu dzimtē. Uz jautājumu, kāpēc tā, viņi atbild, jokojot, ka kuģis patiesībā ir neiedomājami līdzīgs sievietei:

● viņu parasti ielenc pulks vīru;

● viņai ir viduklis;

● vajadzīgs daudz krāsas, lai liktu viņai izskatīties labi;

● nepieciešama liela pieredze lai pret viņu pareizi izturētos.