Laikā, kad tu dzimi, veikalos jau bija nopērkamas dažādas vienreizlietojamās autiņbiksītes. Vēl pirms 100 gadiem kas tāds mūsu senčiem varēja tikai rādīties sapņos.

Zvēru ādas autiņbiksītes

Senos laikos, pirmajā gadu tūkstotī, autiņbiksīšu lietošanas paradumi bija cieši saistīti ar klimatu. Siltās zemēs tādas nelietoja un jēdziens “autiņbiksītes” nemaz neeksistēja. Bēbīši no mazām dienām tika mācīti nokārtoties uz podiņa. Vietās, kur klimats aukstāks, mammas izmantoja sūnas, koka skaidas vai sienu, kas sabāzts zvēru ādās vai kažokādās un aplikts ap dupsi. Vai arī to visu vienkārši salika šūpulī.

Jaunums – spraužamadatas un gumija

Laikam ejot, bērnu vīstīšana autiņos kļuva civilizētāka. 19. gadsimtā audumu jeb autiņu sašuva ar adatu un diegu. Taču tas bija laikietilpīgs process, tāpēc tika ieviests jauninājums – saspraužamās jeb drošības adatas. Mazliet vēlāk, 20. gadsimta sākumā, jau parādījās pirmie mēģinājumi autiņus padarīt mitrumu necaurlaidīgus. Šim mērķim tika izmantota gumija, kas neelpo, tāpēc pirmās gumijas autiņbiksītes tika lietotas tikai pašos nepieciešamākajos brīžos – ceļojuma laikā vai pavilktas zem kāda īpaši smalka apģērba. Gumijas autiņbiksēs sāka ievietot nebalinātu celulozi – materiālu, ko iegūst no koksnes. Savukārt 1946. gadā Marianna Donovana izgudroja mitrumizturīgu pārvalku auduma autiņbiksītēm. Būtībā tas bija auduma autiņš, kas ievīstīts dušas aizkaru materiālā.

Piesārņo vidi

Par maināmo autiņbiksīšu ēru var saukt laika posmu no 1960. līdz 1970. gadam, kad tika radītas līdzīgas autiņbiksītes, kādas tās zinām šodien, – ar elastīgu līmlenti sānos. Protams, gadu gaitā biksīšu kvalitāte ir ievērojami uzlabojusies un mainījušies gan izmantotie materiāli, gan dizains. Tomēr vides piesārņojuma dēļ, ko rada vienreizlietojamo autiņbiksīšu
lietošana, drīz vien attīstījās jauns virziens – mitrumu necaurlaidīgu auduma autiņbiksīšu ražošana ar maināmiem ieliktņiem. Pirmās parādījās 1990. gadā, un tās joprojām iecienījušas ģimenes, kas “domā zaļi”.

Ginesa rekords autiņbiksīšu mainīšanā

2011. gada 23. aprīlī vairāk nekā 5000 dalībnieku 5 pasaules valstīs vienlaikus mainīja autiņbiksītes, uzstādot Ginesa rekordu. Nu šī masveida autiņbiksīšu mainīšana jau kļuvusi par ikgadēju tradīciju daudzviet pasaulē.

  • Neticami, bet pirmās vienreizlietojamās autiņbiksītes tika radītas 1940. gadā.
  • Amerikā vienreizlietojamās autiņbiksītes lietoja jau 70. gados, kamēr Latvijā māmiņas turpināja mazgāt auduma autiņus.