Karogs ir viens no galvenajiem valsts, reģiona vai kādas organizācijas simboliem. Karogā nekas nav nejaušs – katrai krāsai, līnijai un zīmējumam ir noteikta simboliskā nozīme. Tomēr bieži vien vairāku valstu karogi ir līdzīgi. Piemēram, Zviedrijas, Norvēģijas un Dānijas karogi ir ļoti līdzīgi. Arī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas karogi savā ziņā ir līdzīgi. Šīs līdzības nav nejaušas un ir izskaidrojamas.

Iedvesmojas no citiem

Karogu savstarpējo līdzību var izskaidrot ar dažādu valstu kopīgo vēsturi. Agrāk valstu robežas nebija tādas pašas kā tagad. Vairākas mūsdienu valstis bija iekļautas kādā citā lielākā valstī vai valstu savienībā. Piemēram, no 14. gadsimta beigām līdz 16. gadsimta sākumam Norvēģija, Zviedrija un Dānija bija vienota savienība jeb Kalmāras ūnija. Kad kāda konkrēta teritorija nolēma atdalīties un kļūt par neatkarīgu valsti, bija jāizdomā jaunās valsts karogs. Visbiežāk tas tika izvēlēts, iedvesmojoties no iepriekš izmantotā karoga. Piemēram, 1821. gadā Norvēģija izlēma par sava karoga izveidi,
tas tika veidots, pamatojoties uz Dānijas karogu un iekļaujot Zviedrijas karoga krāsu. Šo valstu karoga noformējums tiek saukts par Ziemeļu krustu, jo ir sastopams tikai ziemeļvalstu karogos.

Francijai pirmajai trīs krāsas

Savukārt citu Eiropas valstu karogiem raksturīgs ir trīs krāsu sadalījums. Vēsturnieki uzskata, ka pirmais šāda tipa karogs bija Francijai. Vēlāk to pārņēma un pārveidoja arī citas valstis, tāpēc lielākoties Centrālās Eiropas valstīm karogos var redzēt trīs krāsu joslas.

Izmanto Lielbritānijas karogu

Vēl ļoti līdzīgi ir Lielbritānijas, Austrālijas un Jaunzēlandes karogi. Arī šo karogu līdzība ir skaidrojama ar vēstures notikumiem. Kādreiz Jaunzēlande un Austrālija, kā arī vēl vairākas valstis bija Lielbritānijas kolonijas. Līdz ar to tās lietojam Lielbritānijas nacionālos simbolus. Kad, piemēram, Austrālija kļuva par neatkarīgu valsti, tās jaunais karogs tika izveidots, iekļaujot arī Lielbritānijas karogu. Turklāt Austrālijas un Jaunzēlandes karogi ir tik līdzīgi, ka bieži vien tiek sajaukti. Tāpēc Jaunzēlande ir izsludinājusi konkursu par jauna, atšķirīga karoga izveidi.