Kāpēc sikspārņi guļ augšpēdu un kā tie spēj izmantot dzirdi, lai orientētos telpā? Lasi tālāk un uzzini!

Pasaulē ir aptuveni 5000 zīdītāju sugu. Vai vari iedomāties, ka sikspārņu ir vairāk nekā piektā daļa no tām – ap 1200 sugu. Tās ir ļoti dažādas, ar atšķirīgiem dzīvesveida paradumiem, kā arī atšķirīgu pārtiku. Latvijā dzīvojošie sikspārņi ir kukaiņēdāji. Tas ir ļoti noderīgi, jo viņi palīdz kontrolēt kukaiņu daudzumu, lai tie netraucētu cilvēkam, labībai un citām ikdienas sastāvdaļām. Tāpēc cilvēkiem jārūpējas par sikspārņu sugu saglabāšanu un jāgādā, lai viņu nepareizās rīcības dēļ neizzustu neviena no tām.

Sikspārņa galvenais palīgs, lai orientētos vidē, ir dzirde. Precīzāk – sikspārņi vidi uztver ar eholokāciju. Viņi lidojuma laikā nepārtraukti izdod pāris milisekunžu īsus ultraskaņas signālus, kas atbalsojas no šķēršļiem un atgriežas lidoņa ausīs.Tā var sajust ne tikai to, cik tālu kāds objekts atrodas, bet arī šī objekta struktūru, piemēram, uz lapas sēdošu kukaini.

Lai gan naksnīgā lidināšanās var būt visai biedējoša, sikspārnis nekad tev neuzbruks, nebaidies! Taču tev jāpatur prātā arī tas, ka naksnīgo lidoni nevajag aiztikt. Sikspārnis var sabīdies un tev iekost aizstāvoties. Turklāt sikspārņi var pārnēsāt slimības, kas pašiem nekaitē, bet cilvēkam var būt bīstamas. Tāpēc ļauj neparastajam dzīvnieciņam dzīvot savu dzīvi un apbrīno to no attāluma.

Tas ir mīts, ka dzirdi sikspārņi izmanto tāpēc, ka neredzēt. Patiesībā viņiem ir acis un sikspārņi redz, spējot lidot arī dienas laikā.

Visi Latvijā dzīvojošie sikspārņi rudenī pārlido uz citām ziemošanas vietām. Daži šādas vietas atrod tepat pie mums, piemēram, alās, pagrabos un tuneļos. Galvenais noteikums – lai te visu laiku saglabātos nemainīga gaisa temperatūra, kas nenokristos zem 0 grādiem. Taču ir arī lērums sikspārņu sugu, kas ziemošanas vietu dodas meklēt uz, siltākām valstīm, bet pavasarī atgriežas. Latvijas sikspārņi ziemošanas vietu meklējumos var doties pat 1000 kilometru attālumā.

Kāpēc sikspārņi guļ augšpēdus, ar kājām pieķeroties kādā augstākā vietā? Pavisam vienkārši – sikspārņu spārnu un ķermeņa anatomijas dēļ lidojumu visvieglāk ir uzsākt pēc 50 centimetrus līdz metru gara kritiena lejup.

Ja vēlies ieraudzīt sikspārņus lidojumā, nogaidi, līdz iestājas krēsla un dodies uz kādu parku, kur atrodami veci koki un kāda ūdenstilpe. Varbūt tev paveiksies un tu ieraudzīsi kādu no ūdens un dīķu sikspārņu sugām, kas medījumu ar kāju pēdām vai astes lidplēvi noķer virs ūdens. No malas izskatās, it kā sikspārnis skrietu pa ūdens virsmu.

Iepazīsti pasaules lielāko sikspārni!