Cik sver cilvēka smadzenes? Kad tās pārstāj mainīties? Cik daudz enerģijas tām nepieciešams? Uzzini!

Smadzenes ir īstas enerģijas rīmas. Lai gan tās sastāda tikai 2% no ķermeņa kopējā svara, bet izmanto aptuveni 20% no visa organisma patērētā skābekļa. Arī cukurs asinīs (glikoze) smadzenēm iet pie sirds – tās patērē aptuveni 20% no visas organismā izlietotās glikozes.

Pieauguša cilvēka smadzenes sver aptuveni 1,4 kilogramus. Daži zinātnieki to stingrību salīdzina ar nedaudz sastingušu zobu pastu, savukārt citi teic, ka tās vairāk līdzinās sapresētam biezpienam līdzīgai masai. Turklāt smadzenēs ir daudz šķidrumu, piemēram, asinis un īpašs cerebrospinālais šķidrums. Šķidrumu kopējais daudzums varētu būt ap 1,7 litri.

Taču smadzenes… sarūk! Pirms 5000 gadiem cilvēka smadzenes bija vēl lielākas. Pētnieki salīdzinājuši smadzenes dažādās pasaules valstīs un dažādos laikos, norādot, ka tās šo 5000 gadu laikā sarukušas par aptuveni 150 kubikcentimetriem – par aptuveni 10%. Kāpēc tā, pētnieki vēl strīdas 🙂

Smadzenes mazulim mātes puncī veidojas agri – jau trīs nedēļu vecumā izveidojas to pirmais veidols. Tad gan tās vēl izskatās pēc nelielas nervu caurulītes, taču tieši no tās attīstās centrālā nervu sistēma, arī smadzenes. Tikai 26 nedēļā mazulim esot mātes puncī smadzenes sāk atgādināt tādas, kādas tās izskatās jaundzimušajam.

Varbūt esi dzirdējis, ka pieaugušie reizēm mēdz teikt, ka vīriešu un sieviešu smadzenes un domāšana strādā pavisam atšķirīgi. Patiesībā tā nav – gan puišu, gan meiteņu smadzenes darbojas vienādi 🙂 Protams, sasniedzot briedumu, to darbību ietekmē abiem dzimumiem atšķirīgie hormoni, taču pats darbības mehānisms nemainās.

Smadzenes nekad nepārstāj veidoties. Savulaik ticēja, ka, sasniedzot pieaugušā vecumu, smadzenes vairs nemainās, jo ir pilnībā izveidojušās. Taču mūsdienu zinātne pierādījusi, ka tā vis nav – tās turpina mainīties un pielāgoties arī pieaugušo vecumā. To apstiprināja kāds pētījums, kad pacientam pēc triekas smadzenes pielāgojās bojājumiem, kas bija radušies, lai atkal spētu veikt visas savas funkcijas.

Tavas smadzenes darbojoties spēj saražot aptuveni 12-25 vatus elektrības. Tas ir pietiekami, lai iedegtu zemas voltāžas LED spuldzīti.

FOTO: GETTYIMAGES.COM