Pirms vairākiem tūkstošiem gadu cilvēki košļāja koku sveķus un mizas. Tā bija viņu košļene. Bet no kā mūsdienās gatavo košļenes?

Koku sveķu un mizu košļāšana bija populāra ļoti ilgu laiku, un vēl 19. gadsimta sākumā Amerikā egļu sveķus pārdeva veikalos kā košļājamo gumiju. Vēlāk košļenes gatavoja no mūžzaļā sapotkoka, kas aug Gvatemalā un Meksikā. Košļenes ražošana šī koka lipīgo sulu, ko dēvē par čikli. Tā veidoja košļenes gumijoto pamatu.

Uzpūt burbuli!

Ar laiku čiklei pievienoja arī dažādas garšas, aromātus un cukuru, līdz 1860. gadā veikalos bija nopērkama pirmā saldā un garšīgā košļene, kuru izgudroja farmaceits Džons Kolgens. Savukārt tikai 1928. gadā radās pirmā košļene, no kuras varēja piepūst burbuli. To izdomāja Volters Daiments, čiklei pievienojot lateksu, kas ir dabīgs materiāls, ko iegūst no uzputotas kaučuka koka sulas.

Sintētiskās košļenes

Pavisam drīz – jau pagājušā gadsimta 40. gados – Amerikā košļenes sāka izgatavot no sintētiskā kaučuka. Ar laiku tam pievienoja arvien vairāk dažādu sintētisku vielu. Šodien veikalos varam nopirkt košļenes, kuru sastāvā ir gandrīz tikai E vielas. Gumijoto pamatu veido sintētiski materiāli, tam pievieno dažādas krāsvielas un aromatizētājus, bieži vien arī glikozes sīrupu, lai košļene būtu salda un paliktu mīksta, jo sīrups ir šķidrs. Ja uz košļenes iepakojuma rakstīts, ka tā nesatur cukuru, tad tai gandrīz vienmēr ir pievienoti cukura aizstājēji – saldinātāji. Tas ir ļoti slikti, jo lielākā daļa saldinātāju tiek iegūti no vielām, kas kaitē veselībai, piemēram, no naftas blakusproduktiem vai akmeņogļu darvas. Košļeņu ražošanai izmanto tik daudz E vielu, ka tās var izraisīt caureju, un parasti tas pavisam maziem burtiņiem ir rakstīts uz košļenes paciņas.


Mājās nevar!


Diemžēl mājās nav iespējams pagatavot tādu košļeni, kura ilgstoši paliktu staipīga, gumijota un no kuras varētu uzpūst burbuļus, tam vajadzīgas sintētiskas vielas un ražošanas iekārtas. Tāpēc labāk no košļenes atteikties pavisam un tās vietā apēst kādu konfekti.

TEKSTS: SOLVITA VELDE

FOTO: GETTYIMAGES.COM