Latvijas daba ir pilna pārsteigumu, un viens no tiem pavisam noteikti būtu bruņurupuča satikšana, makšķerējot vai pastaigājoties pa mežu. Izrādās, vari sastapt Eiropas purva bruņurupuci, ja vien būsi vērīgs.

Saldūdens cienītāji

Purva bruņurupucis mīl uzturēties saldūdenī. Šī suga par savu mājvietu lielākoties izvēlas stāvošus ūdeņus vai upes ar nelielu straumi, kuru gultne ir dūņaina, taču krastus regulāri apspīd saule. Parasti tie ir nelieli ezeri, dīķi, meža upes un purvi. Ziemā bruņurupučiem dzīve ir nedaudz grūtāka, jo, kā jau zini, reizēm termometra stabiņš noslīd līdz pat -25 grādiem. Liela daļa bruņurupuču ziemu pavada, mājas nemainot, taču dažiem nākas meklēt jaunas. Svarīgi, lai ūdenstilpe ziemā pilnībā neaizsaltu un tajā būtu pietiekami daudz skābekļa, jo tieši zem ledus bruņurupucis pārlaiž ziemu. Latvijā purva bruņurupuči novēroti Daugavpils, Dobeles, Ventspils, Saldus, Madonas un Krāslavas apkārtnē.

Dabīgie ienaidnieki

Eiropas purva bruņurupucis Latvijas Sarkanajā grāmatā ir minēts kā izmirusi suga. Tomēr joprojām ir dažas vietas, kur šo bruņurupuci var sastapt. Bruņurupuču skaitu noteikt nevar, taču pētnieki atzīst, ka to ir ļoti maz un viņi patiesi ir tuvu izmiršanas robežai. Diemžēl nelielo rāpuli pie tā ir noveduši vairāki to dabīgie ienaidnieki. Purva bruņurupuču mazuļus
lielākoties apdraud tieši mežā dzīvojošie plēsēji – vilki, lapsas, āpši, ūdri, eži un daudzi citi. Ienaidnieks tam vari būt arī tu, ja rīkosies nepareizi. Kurš gan no mums negribētu mājās bruņurupucīti! Tomēr atceries, ka purva bruņurupucis nav piemērots dzīvei pie cilvēkiem. Tāpēc, ja viņu ieraugi, nekādā gadījumā neved mājās! Vislabāk vēro radībiņu no malas un neaiztiec.