Ir gadījumi, kad ēdamas sēnes pēkšņi izaug pagalmā, siltumnīcā vai pat puķu podā, piemēram, saulsardzenes. Noskaidrosim, vai mēs uz palodzes varētu iekārtot sēņu dobi!

Sēnes ir ļoti atšķirīgas, un atšķirīgi ir to augšanas apstākļi. Dažas aug tikai noteiktu koku tuvumā, citas uz tiem, vēl dažas pļavā, bet ir arī sugas, kas parazitē uz cilvēka.

Dažādās sēnes

Sēnes ir sastopamas teju visur, kur iespējami dzīvības procesi. Pasaulē ir aptuveni 100 000 sēņu sugu, lielākā daļa no tām ir mikroskopiskas jeb ļoti, ļoti maziņas. Tās var parazitēt un izraisīt slimības, pelējuma sēne var bojāt pārtiku. Citas mikroskopiskās sēnes ir noderīgas cilvēkiem, piemēram, rauga sēnes izmanto mīklas raudzēšanā, un no penicilīna sēnēm gatavo zāles.

Cimperlīgās sugas

Daļa no sēņu sugām tiek speciāli audzētas, citas mākslīgos apstākļos aug ļoti slikti, tādēļ tiek ievāktas tikai dabā. Baravikas vai gailenes puķu podā izaudzēt neizdosies. Šīs sēnes vispār ir sarežģīti audzēt, jo tās ir ļoti izvēlīgas augšanas vietas ziņā. Izdevīgāk tās meklēt mežā. Daļa sēņu labprātāk aug skuju koku tuvumā, citas lapu koku. Daudzām sēņu sugām ir simbiotiskas attiecības ar kokiem. Tas nozīmē, ka, augot viens otram tuvumā, labumu gūst gan koki, gan sēnes.

Sēņo mājās

Arī ēdamās sēnes var izaudzēt mājas apstākļos, tiesa, ne gluži puķu podā blakus kaktusam, jo sēnēm ir nepieciešama speciāla vide. Arvien populārāka kļūst šampinjonu, šitaki un austersēņu audzēšana mājas apstākļos. Mūsdienās ir pat nopērkami speciāli sēņu audzēšanas komplektiņi. Sekojot vienkāršai pamācībai un regulāri laistot augsni, no tās pēc laika izspraucas austersēnes. Komplektā ir īpaši sagatavota augsne, kurā atrodas micēlijs — tas veidojas no sporām, bet no micēlija izaug pati sēne.

TEKSTS: DACE UTINĀNE