Lietus, sniegs un krusa – tie visi ir nokrišņu veidi. Taču katram no tiem ir sava forma, izskats un īpašības, turklāt tie sastopami atšķirīgos laikapstākļos.

Gaisa burbulīši

Jā, tīrs ūdens un ledus patiesi ir caurspīdīgi, taču, cītīgāk pavērojot ledus gabaliņus, var redzēt, ka tie ne vienmēr ir pilnībā dzidri. Bieži vien, skatoties uz ledu, var novērot baltas līnijas un plankumus. Tās ir vietas, kur ledū iesaluši gaisa burbuļi vai izveidojušās plaisas. Dzidrā ledū gaismas stari izplatās taisni, taču, tiklīdz priekšā ir gaisa slānis, daļa no gaismas atstarojas un nonāk cilvēka acī. Šo atstaroto gaismu mēs redzam kā necaurspīdīgu baltu plankumu. Ja ledū ir ļoti daudz šādu gaisa burbuļu, tas var izskatīties pilnībā balts, jo gandrīz visa gaisma atstarojas.

Ledus kristāli

Krusas grauds ir neliela ledus bumbiņa, kas izveidojusies mākonī – lielā vējā, mitrumā un zemā temperatūrā. Tieši šo apstākļu dēļ krusas graudā ir daudz gaisa – tas atstaro gaismu un izskatās balts. Krusa veidojas mākoņu iekšpusē ap 4 kilometru augstumā. Zemās gaisa temperatūras dēļ ūdens pilieni sasalst ledus kristālos – jo ilgāk ledus kristāli noturas mākonī, jo lielāki krusas graudi veidojas.

Daudzkārt atstarojas

Savukārt sniegs sastāv no pārslām, starp kurām ir ļoti daudz gaisa. Baltā gaisma, nokļūstot šajā pārslu un gaisa labirintā, atstarojas neskaitāmas reizes, līdz tiek atstarota atpakaļ cilvēka acī. Tieši tāpēc mēs sniegu redzam baltu. Savukārt, ja sniegu apgaismotu tikai ar sarkanas krāsas lukturi, tas izskatītos sarkans.

Teksts: Agnese Dzene