Vai tu spēj iedomāties dzīvnieku, kas ir tik mazs, ka to ar neapbruņoti aci nevar ieraudzīt? Tieši tādi ir vismazākie pasaules dzīvnieki – vienšūņi.

Kā jau var nojaust pēc nosaukuma, vienšūņu ķermenis sastāv tikai no vienas šūnas. Savukārt šūna ir visu dzīvo organismu pamatvienība. Tas nozīmē, ka bez šūnas nevar pastāvēt dzīvs organisms. Pašu mazāko vienšūņu izmērs ir vien milimetra tūkstošdaļa. Lai aptuveni izprastu šī dzīvnieka izmēru, tev ar lineālu ir jānomēra viens milimetrs un tas jāsadala tūkstoš daļās. Vismazākais vienšūnis būs tikai vienas sadalītās daļiņas lielumā. Vienšūņi par savām mājām sauc ūdeni, kur tie peld kopā ar dažādiem augiem un citiem sīkiem dzīvniekiem. Ir arī vienšūņu sugas, kuras dzīvo mitrā augsnē.

Mazākais zīdītājs
Savukārt viens no mazākajiem zīdītājiem ir etrusku baltzobcirslis Šo dzīvnieku ir iespējams saskatīt arī ar neapbruņotu aci, jo tā garums ir vien 4 centimetri, un tas sver aptuveni 1,8 gramus. Etrusku baltzobciršļi dzīvo Eiropas dienvidos, Ziemeļāfrikā un Dienvidāzijā. Ikdienā šī ciršļu suga uz kārā zoba liek kukaiņus un citus mazos dzīvniekus.

TEKSTS, FOTO: REDAKCIJAS ARHĪVS