Par ledus skulptūru dzimteni var uzskatīt Ķīnu. Pirms 300 gadiem ķīniešu zvejnieki no Harbinas pilsētas apkaimes devās zvejā ar ledus lukturiem. Tos izgatavoja šādi — salā izlika spaini ar ūdeni, pēc tam izņēma ledu, izdauzīja tajā caurumu un ievietoja sveci. Pēc zvejas ledus lukturus izlika pie mājām vai izmantoja svētkos.

Ledus tradīcijas turpinās
Tieši tāpēc jau kopš 1963. gada Harbina kļuvusi par iespaidīga starptautiska ledus un sniega skulptūru festivāla norises vietu. Šajā festivālā piedalās vairāki tūkstoši mākslinieku no visas pasaules. Katru gadu janvārī un februārī Harbinas iedzīvotāji un viesi priecājas par pilsētas dārzos uzceltajām ledus celtnēm, izveidotajiem ūdenskritumiem, ziediem un drakoniem.
Tiesa, starptautisku ledus figūru festivālu pirmsākumi meklējami nedaudz agrāk Japānā 1951. gadā kādas Saporo pilsētas skolas vecāko klašu audzēkņi izgatavoja sešas sniega figūras. Kopš tā laika šī tradīcija gājusi plašumā — ik gadu pilsētas ledus festivālā tiek izveidotas vairāk nekā 300 sniega un ledus figūru.

LEDUS MEISTARDARBI starptautiskajos ledus skulptūru festivālos Jelgavā.

Ledus festivāli Latvijā
Pirms 24 gadiem Jelgavā aizsākās ledus skulptūru festivāla tradīcija Latvijā. Pirmajos gados mākslinieki Anrijs un Rinalds Opincāni izgatavoja vairākas ledus figūras un izstādīja pilsētā Ziemassvētku laikā. Tagad festivāls notiek februārī, kad Latvijā ir aukstākais laiks.
Ledu apstrādā līdzīgi kā akmeni, ievērojot noteiktu temperatūras režīmu. Tiklīdz termometra stabiņš noslīd zemāk par –35ºC, ledus kļūst trausls un plīst. Turklāt ledum, no kā gatavo skulptūru, jābūt maksimāli tīram — bez smiltīm un ūdenszālēm, citādi instrumenti ātri vien kļūst neasi.