Lidmašīnas traucas vairāku kilometru augstumā, lai nogādātu cilvēkus uz iecerēto galamērķi. Mūsdienu aviokompānijas parūpējušās, lai lidojums būtu drošs un pasažieriem ne par ko nebūtu jāuztraucas. Taču kas notiktu, ja kāds pēkšņi mēģinātu atvērt lidojuma durvis?

Atvērt – neiespējami

Patiesība ir pavisam vienkārša – durvis lidojuma laikā pasažieris atvērt nemaz nespēs, jo salonā esošais gaisa spiediens to neļaus. Lai vieglāk to saprastu, iedomājies, ka lidmašīnas durvis ir kā vannas aizbāznis, ko ievieto pašā apakšā, lai ūdens neiztecētu. Ja mēģināsi to izraut, sapratīsi, ka tas nav tik viegli. Arī teju visās lidmašīnās avārijas durvis veras uz iekšpusi. Turklāt, esot augstu debesīs, gaiss uz katru durvju kvadrātcentimetru spiež ar daudz lielāku spēku nekā ūdens uz aizbāzni. Tāpēc lidojot lieki nesatraucies par to, ka kāds durvis nejauši varētu atvērt.

Krītas gaisa spiediens

Ja tomēr kādam superspēcīgajam tas izdotos, lidmašīnas salonā ļoti strauji kristos gaisa spiediens. Atrodoties augstāk, gaiss ir retināts – tajā ir mazāk skābekļa. Tāpēc pasažieriem būtu nepieciešams to ieelpot no speciālām skābekļa maskām, kas avārijas situācijā automātiski izkrīt no paneļa virs sēdvietām. Pilotiem ir savas skābekļa maskas, tās viņi nekavējoties uzvilktu un sāktu augstuma samazināšanu līdz vietai, kur ir pietiekami skābekļa, lai cilvēks varētu elpot.